Byli jste někdy na prázdninách a pomysleli si: „Tak tady bych mohl žít?“

Přesně tuto větu si řekla i Kalisa Martin na Jamajce, kde nakonec před dvěma lety odstartovala úspěšný hotel The Runaway Jamaica. První Bed and Breakfast hotel, který vznikl díky Kickstarteru. Na začátku neměla Američanka nic, ale přes crowdfundingovou platformu vybrala v přepočtu přes 1,1 milionu korun a teď si užívá úspěch. Ale taky se učí být podnikatelkou.

„Dalo mi velkou práci naučit se, že nemůžu dávat přednost práci před svými potřebami. Byl to můj špatně vyložený závazek sobě samotné, kdy jsem chtěla být perfektní. Takže pokud začnete podnikat a budete si vytvářet nějakou rutinu, vždy do ní začleňte to, co je pro vás důležité. Jestli jste byli zvyklí ráno cvičit nebo si o samotě přečíst noviny a vypít u toho kávu, tak s tím nepřestávejte. Když se budete o sebe starat a cítit se dobře, i to, co děláte, bude lepší,“ radí hoteliérka.

Kalisa

Vše začalo v březnu 2014, kdy spolu s přítelem utíkali z New Yorku před zimou a sněhem na pár dní na Jamajku. V té době se Martin vedlo dobře, pracovala v newyorském kulinářském světě, byla brand directorem v Tasting Table a objevila se například také v show Good Morning America.

„Ale na Jamajce nám bylo moc dobře a poprvé mě napadlo to: Proč ne? Za čtyři měsíce jsem skončila s prací od devíti do pěti a odjela si na Jamajku splnit sen,“ říká Martin, která spolu se svým přítelem vytvořila koncept, ze kterého se stala cestovatelská lifestylová značka. Stojí totiž za komunitně orientovaným a luxusním Bed and Breakfast, ve kterém servírují i obědy a večeře.

Čtěte také: Je mu 28, cestuje po světě a jeho firma má měsíční obrat i půl milionu dolarů

Zaměřují se při tom na lokální jídla a poskytují jakousi celkovou kulturní zkušenost, protože v jejich hotelu najdete design, který kombinuje současné umění a jamajské umělce. „Je to unikátní místo jak pro dobrodružné cestovatele, tak místní,“ dodává Martin, která je jako co-founder a executive chef zodpovědná za celou kulinářskou stránku hotelu, stejně tak řeší každodenní problémy, které vedení hotelu doprovázejí.

hotel1

Celý projekt odstartovali na Kickstarteru, díky kterému vybrali 47 tisíc dolarů. „Díky tomu jsme mohli dát o našem projektu vědět a lidé se od začátku stali jeho součástí. Nakonec jsme vybrali o 50 procent víc, než jsme vůbec doufali,“ popisuje Martin svou zkušenost s crowdfundingem.

Svůj koncept teď plánuje rozšiřovat také na Kubu a chce vytvořit i webovou stránku o jídle, kde se bude setkávat celá kulinářská scéna. „Bude to jakási oslava kultury skrze jídlo. Chci tam mít interview s šéfkuchaři, reportáže z biofarem a podobně.“

I když ani Martin, ani její přítel neměli na začátku žádné zkušenosti z hoteliérství, podařilo se jim talent zúročit novým způsobem. „Vždy jsem chtěla vytvořit důkladný kulinářský zážitek a také platformu, ve které bych mohla vyjádřit svou food filozofii,“ vysvětluje podnikatelka, jež má ve skutečnosti oba dva rodiče Jamajčany.

jidlo

V hotelu se tak vaří z lokálních potravin a farmářských trhů, a možná i proto má až do konce roku 2016 plně obsazeno. „Trošku obtížný byl pro mě místní sexismus. Mého partnera ve vyjednávání a na schůzkách brali vážněji, a když jsem třeba napsala e-mail, odpověď přišla automaticky jemu. Ale jelikož se na Jamajce odehrává většina schůzek osobně a mám určitou vyřídilku, tak jsem se i s tímhle poprala,“ svěřuje se Martin a dodává, že název Runaway vybrali proto, že doufají, že stejně jako oni kdysi, tak i dnes jejich hosté alespoň na pár dní utečou pryč.