Menstruační bolest postihuje polovinu žen v reprodukčním věku, mnoho z nich pak bolest tlumí růžovou pilulkou. Časté užívání analgetik však přináší zdravotní rizika. Český startup Body Moody využil osvědčené teplo, které je prokázané jako účinné na úlevu od bolestí. Pomocí unikátní technologie vyhřívaného bodýčka pomáhá ženám k většímu komfortu.
Vše začalo již během studií průmyslového designu na Fakultě architektury, kde se mladá designérka Kateřina Rydlová rozhodla zaměřit na design zdravotnických prostředků. „Od bakalářského studia mě lákalo prostředí nemocnic a lékařů. Jedna z prvních prací ve škole byla na zubařském laseru a uvědomila jsem si, že tohle je moje oblast,“ vzpomíná.
Už tehdy se zaměřila na práci s plasty, které umožňovaly ergonomické tvarování a splňovaly náročné požadavky zdravotnických zařízení.
V magisterském studiu se začala věnovat tématu závislostí. „Pozorovala jsem, že ibalgin je nedílnou součástí ženských kabelek, batohů – a to nejen u dospělých, ale i mladších generací, které jsem učila tanec. Když člověk potřebuje fungovat, sáhne po prášku,“ popisuje impulz k vývoji alternativního řešení.
„V rámci páťáku jsem provedla výzkum, který ukázal, že ženy by rády využívaly teplo jako alternativu k práškům, ale neměly praktickou možnost, jak ho používat například ve škole nebo v práci,“ popisuje zakladatelka.
Na základě svého výzkumu tak vytvořila první prototyp vyhřívacího bodýčka, který zahrnoval stříbrnou nit vedoucí teplo z baterie integrované do textilu. „Díky grantu jsem mohla vytvořit vzorky, což bylo tehdy něco úplně nového. Elektronika v textilu byla u nás v plenkách,“ vysvětluje.
Prototyp měl však svá omezení. „Byl obrovský a nepraktický,“ směje se Rydlová s tím, že první verzi nebylo možné prát a nebyla certifikovaná. „Umožnila mi ale otestovat, jestli teplo opravdu funguje,“ dodává s pokorou.
Svůj prototyp postupně vyvíjela a vylepšovala a ve spolupráci se švédskou firmou, která se specializuje na elektroniku pro sportovní oblečení, nakonec vyvinula řešení, které je dostatečně nenápadné a vhodné i pro běžné nošení a zároveň umožňuje praní v pračce bez ztráty funkčnosti.
Produkt prošel také zásadními technickými změnami. „Původně jsme měli jeden velký vyhřívací panel. Dnes jsou panely dva, oddělené – jeden na břicho, druhý na záda – a teplotu lze nastavit zvlášť. Díky tomu je produkt flexibilnější a pohodlnější pro uživatele,“ vysvětluje Rydlová s tím, že její startup garantuje životnost až dvě stovky pracích cyklů, což odpovídá čtyřem až pěti letům používání.
Výsledky jsou přitom individuální. „Z recenzí našich klientek víme, že zatímco ženy s mírnými bolestmi mohly díky vyhřívání úplně vynechat analgetika, ty s vážnějšími obtížemi, jako je endometrióza, sice léky dále potřebují, ale dodalo jim to obrovský komfort psychický i fyzický,“ popisuje zakladatelka.
Za příznivými účinky tepla si však stojí – v rámci vývoje sám produkt testovala na desítkách žen, které jej zkoušely během menstruace. Primárně také značka čerpá z vědeckých studií, které potvrzují, že teplo je při zmírňování menstruačních bolestí účinnější než běžné léky proti bolesti, jako je paracetamol.
Startup, který Rydlová postupně rozvíjí posledních pět let, v roce 2024 prodal desítky bodýček a další desítky zapůjčil na zkoušku. „Minulý rok jsme měli pauzu, protože jsem se rozhodla odkoupit zpět podíl ve firmě, který jsem dříve prodala pro financování sériové výroby. To nás na chvíli zastavilo, ale teď posupně rosteme,“ popisuje podnikatelka.
Značka zatím funguje bez investora. „Finance, které vydělám z práce pro zdravotnické firmy nad rámec pokrytí osobních nákladů investuji do projektu. Marketing a vývoj jsou oblasti, kam teď směřujeme nejvíc prostředků,“ říká.
Plány do budoucna zahrnují nejen rozšíření produktové řady o bederní pás, ale také možné klinické studie ve spolupráci s lékařskými zařízeními. „Chtěla bych dokázat, že naše bodýčko může být doporučováno jako pomůcka při menstruačních bolestech nebo endometrióze,“ vysvětluje Rydlová s tím, že k tomu by však Body Moody potřebovalo certifikaci, což je náročný a nákladný proces.
Nyní není z pohledu legislativy možné bodýčko za pomůcku při bolestech označovat, ale moc bychom si to do budoucna přáli, protože bychom mohli pomoci ještě více ženám. „Ze všeho nejvíc však chci, aby ženy věděly, že mají alternativu k práškům. Naší misí je jim ji nabídnout,“ uzavírá.