Je to válka Putinova Ruska proti zbytku světa. Moskva si dle nálady pohrává s dodávkami plynu a vzniklá nejistota táhne ceny energií na světových trzích do nevídaných výšin. Dopady agrese, kterou v únoru zahájily ruské jednotky, tak pociťují všichni, včetně českých firem.
Jejich konkurenceschopnost bez státní podpory, kterou jiné země poskytly a dále rozvíjejí, kvůli inflaci a drahým energiím prudce klesá. Uvedl tak předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Josef Jaroš. Ztráta konkurenceschopnosti podle něj znamená pro otevřenou ekonomiku, kterou Česká republika je, zdrcující ránu.
„Pokud okolní státy, a nejen Německo, přijímají ochranná opatření pro své firmy a podnikatele, a naše firmy nemají stále nic konkrétního v ruce, situace se velmi komplikuje a jejich konkurenceschopnost razantně klesá,“ řekl Jaroš. Jaroš zdůraznil, že situace je velmi vážná. S řešením musí vláda přijít v řádu dnů či jednotek týdnů.
Vyzval k zavedení rychlé přímé finanční pomoci na základě dočasného krizového rámce, který Evropská komise představila na konci března. Členským státům umožňuje okamžitě podpořit firmy zasažené drahým plynem a elektřinou nebo také protiruskými sankcemi.
Německý kancléř Olaf Scholz v neděli oznámil, že Německo chce dalším balíkem opatření v objemu 65 miliard eur (asi 1,6 bilionu korun) snížit dopady vysoké inflace a cen energií na domácnosti a podniky.
Podpora má zahrnovat například daňové úlevy pro 9 tisíc energeticky náročných firem. Nový balík pomoci je zatím největší z dosavadních tří, které Německo připravilo. Předchozí dva měly celkovou hodnotu 30 miliard eur.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela minulý týden řekl, že chce dočasný krizový rámec uplatnit u podniků ve zpracovatelském průmyslu. Firmy, které prokážou provozní ztrátu kvůli drahým energiím, budou moci žádat o náhrady až do sedmdesáti procent. Výdaje na toto opatření Síkela odhaduje na 25 až 28 miliard korun.
Konkrétní návrh plánuje vládě předložit v průběhu září. Zaměstnavatelské svazy však upozornily, že příslib kompenzací neznamená jejich schválení, není tak ani jasný termín spuštění příjmu žádostí.