Zakladatel Amazonu prodal v roce 2024 akcie této firmy v hodnotě téměř čtrnáct miliard dolarů – více než kterýkoli jiný americký miliardář. Přečtěte si, proč zaplatil na daních o jednu miliardu dolarů méně díky tomu, že se přestěhoval na Floridu.

Miliardář, zakladatel a předseda představenstva Amazonu Jeff Bezos oznámil svůj přesun z okolí Seattlu na Floridu na konci roku 2023 prostřednictvím dojemného příspěvku na Instagramu.

Bezos zveřejnil video, které natočil jeho otec v první „kanceláři“ Amazonu, a vysvětlil, že chce být blíž svým rodičům, kteří se nedávno přestěhovali zpět do Miami. Kromě toho poznamenal, že provoz jeho raketové společnosti Blue Origin se stále více přesouvá na mys Canaveral.

Co nezmínil, je to, že tím ušetří značnou částku na daních. Jen loni pravděpodobně ušetřil odhadem jednu miliardu dolarů.

Bezos, druhý nejbohatší člověk na světě, loni prodal akcie Amazonu v hodnotě 13,6 miliardy dolarů, což je více, než utržil kterýkoli jiný americký miliardář, který je povinen zveřejňovat své transakce. Stalo se tak dva roky poté, co Bezos prodal akcie naposledy.

Tato dvouletá pauza začala v lednu 2022, tedy v měsíci, kdy stát Washington, kde v té době žil, poprvé zavedl sedmiprocentní státní daň z dlouhodobých kapitálových zisků přesahujících 250 tisíc dolarů, což zahrnovalo i akcie Amazonu, které Bezos držel déle než jeden rok.

Brzy se ukázalo, že se Bezos chystá oficiálně přestěhovat na Floridu. Ve druhé polovině roku 2023 utratil 234 milionů dolarů za koupi tří sídel na Indian Creeku, uměle vytvořeném bariérovém ostrově známém jako floridský „miliardářský bunkr“, zaregistroval se tam k volbám a podal prohlášení o trvalém bydlišti ve státě – což jsou tři klíčové kroky k vytvoření legálního trvalého pobytu na Floridě, která je proslulá tím, že se zde neplatí daně z příjmu, kapitálových zisků ani z dědictví. 

„Zařídil si to tak, aby stát Washington nemohl říct: ‚Pořád jste tady, zaplaťte nám více peněz,‘“ říká Edward Renn, právník specializující se na soukromé klienty a daně v globální advokátní kanceláři Withers. 

Před rokem 2022 byl Washington jedním z osmi států, které neměly zavedenou daň z kapitálových zisků. Nyní je jedním ze dvou států (druhým je Minnesota), které zdaňují kapitálové zisky – například prodej akcií nebo nemovitostí – vyšší sazbou než běžný příjem (kupříkladu mzdy).

Od roku 2022 napadlo zákon státu Washington několik skupin. Nadace Freedom Foundation – think-tank, který získal finanční prostředky od miliardářských rodin Kochových a DeVosových – podala v srpnu 2023 odvolání k Nejvyššímu soudu USA, ten ale v polovině ledna 2024 odmítl případ projednat, čímž fakticky platnost zákona potvrdil.

O pouhé tři týdny později, 7. února, začal Bezos prodávat akcie a jen v únoru se zbavil akcií Amazonu v hodnotě 8,5 miliardy dolarů. V březnu pak předložil Komisi pro cenné papíry obchodní plán na prodej dalších 25 milionů akcií – přibližně tří procent svého podílu v Amazonu. Tyto prodeje dokončil minulý měsíc a získal tak hrubý výnos ve výši dalších 5,1 miliardy dolarů. 

V důsledku toho Bezos, který byl v minulosti velmi aktivním prodejcem, loni prodal více akcií než kdykoli předtím. Prodává pravděpodobně proto, aby diverzifikoval svůj majetek; přibližně 210 miliard dolarů z jeho zhruba 245miliardového odhadovaného jmění pochází z jeho současného devítiprocentního podílu ve společnosti Amazon.

Dalším účelem mohlo být získání prostředků na financování dalších nákupů nebo investic, včetně 500 milionů dolarů, které utratil za osm domů v posledních pěti letech. Dalších údajně půl miliardy dolarů dal za svou jachtu Koru.

Stovky milionů dolarů pak v průběhu let investoval do Blue Origin, jejímž je jediným investorem a vlastníkem. Podle serveru PitchBook investoval také do více než 125 startupů, včetně výrobce čipů Tenstorrent a firmy Figure AI, vyrábějící roboty. 

Kdyby Bezos zůstal ve Washingtonu, jeho prodeje akcií v roce 2024 by vedly k daňovému výměru ve výši 954 milionů dolarů na státní daň z kapitálových zisků. Tato částka by převýšila čisté příjmy státu Washington z této daně ve fiskálním roce, který skončil v červnu, a to ve výši 848 milionů dolarů.

Za minulý fiskální rok (od června do listopadu) stát podle mluvčí Ministerstva financí státu Washington vybral na daních z kapitálových zisků 361 milionů dolarů. Stát Washington tyto peníze vynakládá na péči o děti, vzdělávání a výstavbu škol. Nyní je jich tak na rozdělování mnohem méně.

Není to tak, že by Bezos neplatil žádné daně; velmi pravděpodobně dluží federální vládě 3,2 miliardy dolarů na daních z těchto prodejů akcií, a to na základě nejvyšší sazby daně z kapitálových výnosů ve výši dvaceti procent plus 3,8procentní daně z čistých investičních příjmů – za předpokladu, že nejsou započítány žádné odpočty z charitativních darů a další odčitatelné položky, které on a jeho finanční manažeři mohli využít.

Bezos oznámil, že v uplynulém roce věnoval na dobročinné účely více než 400 milionů dolarů a neziskovým skupinám daroval akcie Amazonu v hodnotě 820 milionů dolarů.

Existuje možnost, že stát Washington bude po Bezosovi stále požadovat, aby tam platil daně, přestože podle všeho učinil všechny správné kroky ke změně svého trvalého bydliště. Podle Briana Cartera, daňového partnera společnosti Plante Moran, která se zabývá správou majetku a poradenstvím a vede skupinu rodinných kanceláří, by se stát mohl pokusit uvést důkazy, že se zcela neodstěhoval.

Mezi důkazy, které by se úředníci mohli pokusit najít, patří například to, zda má ve státě stále svého praktického lékaře nebo jestli zde vlastní nějaký majetek; na základě přehledu Forbesu se zdá, že ve Washingtonu stále vlastní nejméně tři domy.

Neexistuje žádný záznam o prodeji domů, ale mohl je prodat mimo oficiální trh. Bezosův zástupce na žádost o komentář nereagoval a zástupce washingtonského ministerstva financí se k Bezosovým daňovým platbám odmítl vyjádřit s odkazem na zákony o důvěrnosti. 

Bezos není výjimkou

Bezos rozhodně není jediným miliardářem, který se přestěhoval ve snaze najít daňově výhodnější prostředí. V průběhu posledních dvaceti let Forbes zaznamenal dramatický nárůst počtu členů žebříčku Forbes 400 nejbohatších Američanů, kteří se přestěhovali do Texasu a na Floridu, tedy do států, jež neukládají daň z příjmu, kapitálových zisků a majetku.

Počet členů Forbes 400 žijících na Floridě se mezi lety 2003 a 2024 více než zdvojnásobil, a to z 23 na 54. Do Slunečního státu odešli například titáni hedgeových fondů David Tepper a Ken Griffin, zakladatel společnosti Paychex Tom Golisano nebo Thomas Peterffy z Interactive Brokers.

Carter, partner společnosti Plante Moran, která sídlí v Chicagu, říká, že se na Floridu odstěhovalo mnoho jeho klientů – zejména v pozdějších fázích jejich kariéry. „Mnoho z nich má ke státu hluboké vazby. Není to rozhodnutí, které by dělali jen tak z rozmaru.“ Například Bezos tam chodil na střední školu a jeho rodiče tam žijí.

Přesto Carter říká, že daně jsou vždy jedním z určujících faktorů, pokud bohatý člověk uvažuje o změně státu. Ultrabohatí lidé mají k dispozici celou řadu manévrů, jak snížit své daňové náklady, včetně odpočtů z dobročinnosti, přijímání veškeré kompenzace ve formě akcií společnosti namísto mzdy, aby se vyhnuli vykazování příjmů (z nichž by se platila daň za rok, kdy byly vyplaceny), a půjčování proti akciím své společnosti místo jejich prodeje.

Ačkoli Bezos nikdy neoznámil žádné půjčky proti svým akciím Amazonu, podařilo se mu v letech 2007 a 2011 nezaplatit žádnou daň z příjmu a v letech 2014 až 2018 si udržet efektivní daňovou sazbu nižší než jedno procento, jak vyplývá z uniklých daňových přiznání, o nichž informoval server ProPublica. 

I přes všechny řeči o tom, že by chtěli platit nižší daně, mnozí miliardáři stále usilují o přízeň federální vlády, protože jejich společnosti (včetně Bezosových Blue Origin a Amazonu) mohou těžit z příznivých regulací a vládních zakázek. To může vysvětlovat i Bezosův náhlý obrat od podpory Kamaly Harris k Donaldu Trumpovi na konci loňského roku.