Americký prezident Joe Biden a jeho administrativa zvažují širší a přísnější dohled nad kryptoměnovými trhy. Ve hře je i výkonné nařízení (anglicky executive order), které by obešlo i současnou politiku jednotlivých amerických regulatorních těles. Tažení je součástí širších jednání zaměřených na boj s ransomwarem a kybernetickým zločinem.
„Národní bezpečnostní rada a Národní ekonomická rada chystá koordinovaný postup proti tomu, aby šlo kryptoměny a další digitální aktiva jednoduše použít k podporování nelegálních činností, a to včetně ransomwarového zločinu,“ prohlásila v pátek Emily Horne, tisková mluvčí Národní bezpečnostní rady USA.
Joe Biden již začátkem měsíce prozradil, že se mají tento měsíc setkat hlavní američtí bezpečnostní poradci a politici dalších třiceti zemí a diskutovat další postup boje s ransomware, tedy se zločinem založeným na vydírání uživatelů výpočetní techniky poté, co jim útočník zašifruje data. Součástí jednání budou právě kryptoaktiva.
„Dále spolupracujeme s dalšími partnery po celém světě, abychom se těmto hrozbám účinně postavili. Je mezi nimi i NATO a země G7. Tento měsíc shromáždí USA třicet zemí, aby se dohodly na rychlejším a efektivnějším postupu,“ prohlásil americký prezident již 1. října.
Plánovaný dohled počítá i s možností zmíněného výkonného nařízení, což je druh prezidentského příkazu, který v USA umožňuje v případě bezodkladných otázek obejít politiku jednotlivých federálních agentur a úřadů a sjednotit postup všech vládních složek. Výkonné nařízení nevyžaduje schválení Kongresem a účinné je ihned po podpisu prezidentem.
Rekord v jejich vydávání drží Franklin Roosevelt s 3721 výkonnými nařízeními. Pro srovnání předposlední americký prezident Donald Trump jich vydal „jen“ 220.