Trump si pro svou vládu vybírá kontroverzní jména. Patří mezi ně miliardáři, veteráni, konspirátoři, ale i bývalí moderátoři. Jedno však mnohé z nich spojuje: jsou známí svou politickou loajalitou, ale jejich zkušenosti s vládní administrativou jsou minimální. Podívejte se, kdo by měl řídit Spojené státy poté, co se staronový prezident 20. ledna ujme moci.
Podoba budoucí americké administrativy už je prakticky kompletní. Najdeme v ní nejbohatší Američany, ale i kontroverzní osobnosti. Koho si Trump vybral za své spolupracovníky?
J. D. Vance
viceprezident
Trumpovým viceprezidentem bude dlouholetý konzervativec J. D. Vance. Je známý svým přerodem z kritika Donalda Trumpa v roce 2016 na jeho silného podporovatele v pozdějších letech. Po službě v námořní pěchotě během války v Iráku vystudoval práva na Yaleově univerzitě. Proslavil se autobiografickou knihou Hillbilly Elegy z roku 2016, která popisuje jeho dětství v chudé rodině v Apalačském regionu a stala se bestsellerem.
Elon Musk
šéf Úřadu pro efektivitu vlády
Zakladatel Tesly a SpaceX se v posledních měsících stal jedním z nejbližších Trumpových důvěrníků a spolu s dalším miliardářem Vivekem Ramaswamym byl vybrán, aby vedl nově vytvořený Úřad pro efektivitu vlády (DOGE). Jde o poradní výbor, který bude podle Trumpa pracovat na „rozložení vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, seškrtání zbytečných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur“.
Vivek Ramaswamy
šéf Úřadu pro efektivitu vlády
Biotechnologický podnikatel a jeden z nejmladších miliardářů ve Spojených státech Ramaswamy vybudoval své bohatství prostřednictvím Roivant Sciences, firmy, kterou založil téměř před deseti lety. Ta se v roce 2021 stala veřejnou a úspěšně uvedla několik léků na trh, než zahájil svou kandidaturu na prezidenta. Forbes jeho majetek ocenil na miliardu dolarů (asi 27 miliard korun).
Pete Hegseth
ministr obrany
Pete Hegseth, moderátor konzervativní televize Fox News a osobní přítel Donalda Trumpa, byl nominován na pozici ministra obrany. Má téměř dvacetileté zkušenosti z Národní gardy, byl nasazen v Iráku a Afghánistánu. Hegseth je známý jako kritik armádního programu podporujícího diverzitu a odmítá ženy v bojových rolích. Jeho nominaci Trump pravděpodobně zvolil kvůli loajalitě, což Forbesu potvrdil i analytik Mark Cancian.
Stephen Feinberg
zástupce ministra obrany
Spoluzakladatel private equity firmy Cerberus Capital Management (s aktivy přibližně 65 miliard dolarů) Feinberg byl Trumpem nominován na pozici zástupce ministra obrany poté, co sloužil jako předseda poradního výboru pro zpravodajské služby zvoleného prezidenta během jeho posledního funkčního období. Forbes jeho majetek ocenil na pět miliard dolarů (asi 135 miliard korun).
Linda McMahon
ministryně školství
Bývalou generální ředitelku World Wrestling Entertainment vybral Trump na post ministryně školství. McMahon byla spolu s dalším miliardářem Howardem Lutnickem spolupředsedkyní jeho přechodného týmu a sloužila jako administrátorka Small Business Administration během Trumpova prvního funkčního období.
Poté se stala předsedkyní think-tanku America First Policy Institute, který vybral miliony na podporu Trumpovy kandidatury. McMahon je vdaná za bývalého předsedu a generálního ředitele WWE Vince McMahona, jehož majetek je odhadován na tři miliardy dolarů, v přepočtu asi 81 miliard korun.
Jared Isaacman
administrátor NASA
Jared Isaacman byl nově zvoleným prezidentem vybrán jako administrátor NASA. Isaacman je zakladatel a generální ředitel pensylvánského zpracovatelského podniku Shift4 Payments, který v roce 2011 založil obrannou firmu Draken International a v roce 2019 ji prodal společnosti Blackstone za údajně devítimístnou částku. Ocenění dle Forbesu činí 1,8 miliardy dolarů, asi 48,6 miliardy korun.
Doug Burgum
ministr vnitra USA
Doug Burgum, bývalý guvernér Severní Dakoty, má usednout do křesla ministra vnitra USA. Před svou politickou kariérou se proslavil jako podnikatel, když vedl firmu Great Plains Software, kterou v roce 2001 prodal Microsoftu za 1,1 miliardy dolarů.
Howard Lutnick
ministr obchodu
Spolupředseda Trumpova přechodného týmu, CEO Cantor Fitzgerald, je Trumpova volba na post ministra obchodu. Dne 11. září 2001 při teroristických útocích na Světové obchodní centrum přišla jeho společnost o 658 zaměstnanců, včetně jeho bratra Garyho. Sám Lutnick přežil, protože toho rána doprovázel syna do školy, a přišel tak do práce později.
Po tragédii se zavázal obnovit firmu a podpořit rodiny obětí, kterým slíbil 25 procent zisků společnosti po dobu pěti let a desetileté zdravotní pojištění. Jeho úsilí vedlo k úspěšné rekonstrukci firmy, která nyní zaměstnává tisíce lidí po celém světě.
Pam Bondi
ministryně spravedlnosti
Advokátka Pam Bondi byla Donaldem Trumpem nominována na pozici ministryně spravedlnosti. Mezi lety 2011 a 2019 působila jako generální prokurátorka Floridy. V roce 2020 byla součástí Trumpova právního týmu během jeho impeachmentového procesu.
Při zvolení Bidena Bondi popírala výsledek voleb a stala se hlasitou podporovatelkou Trumpovy teorie o zmanipulovaných volbách. V minulosti čelila obvinění z přijetí daru, který údajně souvisel s rozhodnutím nevyšetřovat údajné podvody na Trump University.
Kristi Noem
ministryně vnitřní bezpečnosti
Guvernérka Jižní Dakoty byla Donaldem Trumpem nominována na pozici ministryně vnitřní bezpečnosti. Je známá svou konzervativní politikou, včetně odporu vůči lockdownům a rouškám během pandemie covidu-19. Noem se profiluje jako silná obhájkyně osobních svobod, nízkých daní a menší vládní regulace. Její rozhodnutí umožnit veřejná shromáždění, včetně protestní akce na Mount Rushmore v roce 2020, jí přineslo podporu konzervativních voličů.
Robert F. Kennedy Jr.
ministr zdravotnictví
Robert F. Kennedy Jr. byl Trumpem nominován na post ministra zdravotnictví. Syn zavražděného kandidáta na prezidenta Roberta F. Kennedyho a synovec prezidenta Johna F. Kennedyho se v minulosti sám ucházel o prezidentský úřad, než Trumpa veřejně podpořil.
Jako právník a aktivista proslul bojem proti znečišťujícím korporacím a ochranou životního prostředí, což přineslo i spekulace o pozici šéfa Agentury pro ochranu životního prostředí. Jeho minulost, včetně boje s heroinovou závislostí, však v politických kruzích vyvolává obavy.
Marco Rubio
ministr zahraničí
Senátor za Floridu, Hispánec Marco Rubio, byl původně hlasitým kritikem Trumpovy politiky. V tichosti ale převlékl kabát a stal se jeho silným podporovatelem. Nyní je do Trumpova kabinetu nominován na post ministra zahraničí. Rubio byl dokonce zvažovaným kandidátem na viceprezidenta.
Mike Waltz
poradce pro národní bezpečnost
Poslance Mikea Waltze Trump nominoval, aby sloužil jako poradce pro národní bezpečnost. Bývalý voják Waltz v posledních měsících často kritizoval Čínu, naléhal na členy NATO, aby platili více za obranu, a řekl, že očekává, že Trump bude tlačit Ukrajinu a Rusko k jednání o konci války na Ukrajině.
Susie Wiles
vedoucí kanceláře Bílého domu
Susie Wiles byla spolupředsedkyní Trumpovy volební kampaně. Jako první žena na této pozici má vést Trumpovu administrativu a zajistit hladký chod výkonné moci. Než se připojila k Trumpovu volebnímu týmu, působila jako generální ředitelka republikánské organizace Save America.
Warren Stephens
britský velvyslanec
V našem seznamu nebudeme vyjmenovávat veškeré velvyslance všech zemí, ale muž navržený na post toho britského za pozornost stojí. Stephens je hlavním Trumpovým dárcem, který stojí v čele investiční banky Stephens Inc. se sídlem v Arkansasu, již založil jeho strýc téměř před stoletím a je známá svou rolí v počáteční veřejné nabídce Walmartu v roce 1970. Forbes jeho majetek ocenil na 3,4 miliardy dolarů, to je v přepočtu asi 91,8 miliardy korun.
Tilman Fertitta
velvyslanec v Itálii
Totéž platí i pro dalšího jmenovaného. I on totiž pochází z řad amerických miliardářů. Majitel basketbalového klubu NBA Houston Rockets a Landry’s, firmy z odvětví gastronomie a zábavního průmyslu, je Trumpova volba na post velvyslance v Itálii. Forbes jeho majetek ocenil na 10,4 miliardy dolarů, což je přibližně 280,6 miliardy korun.
Kelly Loeffler
ředitelka SBA
Bývalá senátorka za Georgii, kterou Trump vybral na vedení správního úřadu pro malé firmy (Small Business Administration, SBA), je vdaná za miliardáře Jeffa Sprechera, zakladatele Intercontinental Exchange, jehož majetek je odhadován na 1,1 miliardy dolarů, v přepočtu asi 29,7 miliardy korun.
John Ratcliffe
ředitel CIA
John Ratcliffe je americký politik a bývalý ředitel Národního zpravodajství (DNI) v první vládě Donalda Trumpa. Nyní by měl zastávat funkci ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). V minulosti čelil kritikám za údajné odtajňování zpravodajských informací, které byly využívány k politickým útokům na oponenty Trumpa.
Tulsi Gabbard
ředitelka pro národní zpravodajské služby
Pozici ředitelky pro národní zpravodajské služby (DNI) má zaujmout bývalá členka Sněmovny reprezentantů za Havaj. Tulsi Gabbard se v roce 2020 pokusila získat prezidentskou nominaci Demokratické strany. Po neúspěchu opustila stranu a otevřeně podpořila Donalda Trumpa.
Gabbard sloužila více než dvě dekády v Národní gardě, byla nasazena v Iráku a Kuvajtu a má vojenskou hodnost podplukovnice v záloze. Po odchodu z politiky se stala komentátorkou na konzervativní stanici Fox News.
Brooke Rollins
ministryně zemědělství
Brooke Rollins je bývalá poradkyně v Bílém domě a současná ředitelka think-tanku America First Policy Institute. V Trumpově vládě má zastávat post ministryně zemědělství. Údajně byla zvažována jako šéfka štábu Bílého domu, než byla do této role jmenována Susie Wiles.
Lee Zeldin
šéf EPA
Bývalý kongresman za New York získal Trumpovu důvěru jako nový šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Zeldin slíbil zaměřit se na obnovu energetické dominance USA, revitalizaci automobilového průmyslu a posílení postavení země v oblasti umělé inteligence. Zkušenosti v oblasti životního prostředí? Prý nemá žádné, tvrdí americká média.
Sean Duffy
ministr dopravy
Bývalý kongresman Sean Duffy se proslavil svou hlasitou podporou Trumpovy administrativy. Po své politické kariéře pracoval od roku 2020 jako spolumoderátor pořadu The Bottom Line v televizi Fox.
Doug Collins
ministr pro záležitosti válečných veteránů
Bývalý kongresman z Georgie byl v listopadu nově zvoleným prezidentem vybrán na post ministra pro záležitosti válečných veteránů. Collins, který byl dlouholetým členem Republikánské strany, sloužil v Íránu a nyní je plukovníkem v záloze amerického letectva. Během prvního procesu impeachmentu v roce 2019 stál jako kongresman v čele obhajoby Trumpa.