Rozhodující bitva, která zásadně ovlivní budoucí směřování nejenom Spojených států amerických, je tu. Dne 3. listopadu vrcholí tamní prezidentské volby, ve kterých se spolu střetávají nejenom demokratické a republikánské ideologie, ale především v nich voliči rozhodnou, jestli se nadále přikloní k otevřeně autoritářské politice stávajícího prezidenta Donalda Trumpa.
Jeho strana už na mnoha místech omezuje možnosti Američanů volit a sám Trump se při jednom z volebních mítinků nechal slyšet, že v případě sporných výsledků spoléhá na rozhodnutí jemu loajálních soudců Nejvyššího soudu.
Jakkoli jsou ale letošní americké volby bezprecedentní, v historickém souboji nepřestává působit ,tradiční‘ vliv miliardářů. Právě nejbohatší lidé planety snad nikdy neměli tak velkou a zásadní roli v americké – a nejenom americké – politice jako nyní.
Ostatně jeden z nich, navzdory svým vyhlášeným bankrotům, sedí na prezidentském křesle a dalších 230 pohybuje figurkami na washingtonské šachovnici. Rozhodují o tom, zda Trump v úřadu zůstane, nebo půjde naopak z kola ven. Jejich sponzoring udržuje aspirujícího autokrata v Bílém domě, ale může ho i sesadit.
Spolu s Forbesem se teď můžete důkladně podívat, kdo na koho sazí své jmění v letošních amerických volbách.
Donald Trump si tak trochu s předstihem podal žádost o vlastní znovuzvolení v den, kdy se stal v roce 2017 prezidentem Spojených států. Díky interaktivní platformě je možné sledovat celé tři roky sponzoringu v té době ještě neexistující kampaně. Od té doby k němu od 101 miliardářů a miliardářek doputovalo 25,8 milionu dolarů za účelem financování kampaně a doprovodných výborů.
Joe Biden začal s propagací až v dubnu 2019. Podle analýzy Federal Election Commission si kandidát za Demokratickou stranu nevede vůbec špatně a během krátké doby získal pro svou kampaň 134 sponzorů. Dostal sice o něco méně než Trump, stejně však dosáhl na 13,4 milionu dolarů, které obdržel přímo od svých patronů.
Ti nejbohatší z nich přidali dalších 19 milionů dolarů do tzv. Super PACs – výborů, které mohou finance darované sponzory pro politické kampaně získávat od jednotlivců, firem a dalších uskupení bez ohledu na výši darované částky.
Díky interaktivní platformě je možné vysledovat i další trendy politické kampaně. Mimo Wall Street se volební obvody, odkud jde miliardářská podpora, značně liší. Biden má svých 84 % mecenášů v Kalifornii, Trump zase s 88 % dominuje v Texasu, kde zároveň dochází k výrazným politickým snahám nulovat již odevzdané hlasy – tradičně republikánský stát se totiž pro Trumpa povážlivě naklání k nerozhodným výsledkům.
Po kliknutí na odkaz také zjistíte, jací sponzoři už ve Washingtonu způsobili rozruch a kteří se drželi zpátky.