Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let. Za březen se propadly o 33 procent, což byl nejvyšší propad od října 1987, kdy se uskutečnil největší jednodenní krach na burze, kterému se přezdívá černé pondělí.
Hodnota firmy kvůli propadu se za měsíc snížila o 47 miliard dolarů, tedy o jeden bilion korun. Propad vyvolal mezi analytiky debatu, zda firma nebyla nespravedlivě potrestána v souvislosti s rostoucími obavami o bankovní sektor ve Spojených státech, uvedla agentura Bloomberg.
„Na trzích jsou chvíle, kdy logika letí z okna a emoce převládnou a mám pocit, že u firmy Schwab je to jeden z takových momentů,“ řekl zakladatel firmy 50 Park Investments Adam Sarhan. Dodal, že současná krize je pro finanční sektor jako celek příležitostí k nákupu, která tu nebyla od roku 2008.
Firma Schwab čelí dvojici problémů. Její bankovní divize, jedna z největších v USA, se potýká se stejnými problémy, které trápily zaniklou Silicon Valley Bank (SVB). Podobně jako mnoho jejích kolegů investovala firma Schwab v době nízkých úrokových sazeb do dlouhodobých dluhopisů a v posledním roce, kdy centrální banka USA (Fed) zvýšila úrokové sazby, se potýká se ztrátami z těchto investic.
Vyšší sazby také vytvořily firmě Schwab další problém. Zákazníci hledají lepší výnosy, a přesouvají tak své vklady do výnosnějších aktiv, jako jsou fondy peněžního trhu v makléřské části firmy nebo jinam. Tento proces pak vytváří tlak na výhled zisku společnosti.
Tempo, jakým zákazníci přesouvají své peníze u firmy Schwab, přimělo analytika banky Morgan Stanley Michaela Cypryse snížit poprvé od roku 2016 své hodnocení akcií firmy.
Firma Schwab oznámí výsledky hospodaření za první čtvrtletí 17. dubna. Analytici upozorňují, že za posledních pět čtvrtletí akcie firmy první obchodní den po zveřejnění výsledků hospodaření klesly o nejméně 1,5 procenta.