Žalobci amerického ministerstva spravedlnosti se neshodnou v tom, zda ukončit několikaleté vyšetřování kryptoměnové burzy Binance a obvinit ji z trestné činnosti.

Firmě, která je největší kryptoměnovou burzou na světě a která v úterý po vlně výběrů přechodně zastavila výběry stablecoinu USDC, se podle jejího středečního vyjádření vracejí na účty vklady.

Úřady začaly burzu Binance vyšetřovat v roce 2018 kvůli podezření z praní špinavých peněz a porušování sankčních zákonů, uvádějí zdroje Reuters.

Někteří z nejméně půl tuctu federálních žalobců zapojených do případu se podle nich domnívají, že mezitím shromážděné důkazy ospravedlňují podání trestních oznámení proti jejím jednotlivým manažerům včetně zakladatele a generálního ředitele, kterým je Kanaďan čínského původu Changpeng Zhao. Jiní žalobci ale tvrdí, že je potřeba věnovat čas přezkoumání dalších důkazů.

Analytická společnost Nansen uvedla, že Binance v úterý zaznamenala výběry za 1,9 miliardy dolarů, tedy 43 miliard korun za 24 hodin, což je největší takový odliv od června. Uživatelé za sedm dnů do úterý z Binance vybrali kryptoměny za 3,7 miliardy dolarů, dodala analytická společnost.

V úterý Zhao tweetoval, že firma na USDC zaznamenala nárůst výběrů. Stablecoin USDC patří k takzvaným konvenčním stablecoinům, které jsou kryty reálnými a vysoce likvidními ekvivalenty hotovosti nebo dolary. Ve středu se podle něj situace stabilizovala.

Podle Nansenu vykázala největší kryptoměnová burza na světě za posledních 24 hodin čistý příliv tokenů na blockchainu ethereum v celkové výši přibližně 718 milionů dolarů.

Způsobem, jakým kryptoměnové burzy jako Binance a její zkrachovalý bývalý rival FTX nakládají s vklady zákazníků, se začali podrobněji zabývat nejem sami uživatelé, ale i regulační orgány a politici. Binance v úterý uvedla, že má vždy více než dost prostředků na to, aby mohla vyhovět žádostem o jejich výběr. „Uživatelská aktiva na Binance jsou zajištěna v poměru 1:1 a kapitálová struktura Binance je bez dluhů,“ řekl mluvčí firmy.