Bitcoin poprvé překonal hranici sedmdesát tisíc dolarů (1,62 milionů korun). K růstu podle analytiků mimo jiné přispívají bitcoinové fondy obchodované na burze. Svou roli také hrají vyhlídky, že globální úrokové sazby klesnou, a obecně zlepšování makroekonomické situace.
Předchozí maximum bylo devětašedesát tisíc dolarů, kam se vyšplhala před třemi dny v úterý. ETF na spotový bitcoin byly ve Spojených státech schváleny na začátku tohoto roku. Jejich spuštění otevřelo cestu k této kryptoměně novým velkým investorům. Ke konci dubna se navíc blíží halving, tedy snížení odměny pro těžaře na polovinu.
„Pohybovat se na starých maximech je, jak známo, ošemetné a bitcoin nemá tendenci přehradu protrhnout hned napoprvé,“ konstatoval Antoniho Trenčev z kryptoměnové společnosti Nexo. Dodal, že silný růst bitcoinu zpravidla doprovázejí velké výkyvy. „Rok 2024 bude plný náhlých a drtivých propadů o deset až dvacet procent,“ dodal.
ETF na spotový bitcoin byly ve Spojených státech schváleny na začátku tohoto roku. Jejich spuštění otevřelo cestu k této kryptoměně novým velkým investorům. Ke konci dubna se navíc blíží takzvaný halving, tedy snížení odměny pro těžaře na polovinu.
„V historii nastaly již tři halvingy, bitcoin měl po každém z nich tendenci vytvářet historické maximum do několika měsíců,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.
Čisté toky do deseti největších amerických bitcoinových ETF dosáhly minulý týden 2,2 miliardy dolarů. Více než dvě miliardy dolarů přitom skončily ve fondu iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock, vyplývá z údajů společnosti LSEG.
Optimismus ohledně bitcoinu se přenesl i na další kryproměny, zejména na ether, který je z hlediska celkové tržní hodnoty na druhém místě za bitcoinem a od začátku roku si připsal přes šedesát procent.