Společnost Gilead Sciences, která se zabývá vývojem léku na koronavirus, dnes uvedla, že si je vědoma pozitivních dat, jež vyplývají z jedné z velkých studií ohledně účinnosti léku. Opatrný slovník zvolený kvůli burze i přílišným nadějím může znamenat, že Remdesivir funguje.
V důsledku toho bylo na čas pozastaveno obchodování s akciemi Gileadu, jež po otevření trhu rostly o devět procent. Meziroční nárůst akcií americké společnosti činí 21 procent.
Firma zveřejnila výsledky studie, která porovnávala pětidenní a desetidenní léčebnou kůru Remdesivirem: 64,5 procenta pacientů, kteří absolvovali kratší léčebný cyklus, bylo propuštěno z nemocnice, oproti 53,8 procent ze skupiny léčené po dobu 10 dnů.
„Data jsou povzbudivá, protože naznačují, že pacienti, kteří dostávali kratší, tedy pětidenní cyklus Remdesiviru, zažili podobné klinické zlepšení jako pacienti, kteří podstoupili delší cyklus,“ popsala imunoložka Aruna Subramanian.
Co přesně může o polovinu zkrácený léčebný proces znamenat, vysvětlil hlavní lékař americké farmaceutické společnosti Merdad Parsey: „Jestliže někteří pacienti mohou být léčeni v pětidenním režimu, mohlo by to výrazně rozšířit jejich počet v závislosti na naši stávající zásobu Remdesiviru.“
Zásadní také je, že ani v jedné skupině nebyly zjištěny žádné signály o nežádoucích vedlejších účincích potenciálního preparátu proti covid-19. Zmiňovaná studie ovšem nebyla ověřená proti vzorku lidí, kteří by dostávali pouze placebo, což je jednou z nutných podmínek korektnosti testů.
Placebo testy by měly být součástí vládní klinické studie u těžce nemocných pacientů. Gilead upozornil, že studie je v konečném stadiu a od Národního ústavu pro alergické a infekční nemoci, který ji prováděl, jsou očekávány další informace. Ty mohou být klíčové pro udělení (či neudělení) licence – oficiálního „posvěcení“, že Remesdevir je (či není) vytouženým účinným lékem.
Žádný takový zatím na nemoc neexistuje. Virus už dostaly více než tři miliony lidí a do středečního rána jich zemřelo více než 217 tisíc.