Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se ve čtvrtek úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci prvního letu s posádkou.
Plavidlo do vesmíru vyneslo dva astronauty, Barryho „Butche“ Wilmora a Sunitu „Suni“ Williamsovou, kteří v živém vysílání krátce před 22. hodinou našeho času propluli z modulu do prostor orbitální stanice.
Úspěch operace představuje podle agentury Reuters klíčový test konkurenceschopnosti amerického Boeingu se společností SpaceX miliardáře Elona Muska.
Připojení vesmírné lodi se podařilo navzdory dřívější ztrátě pěti naváděcích trysek z celkového počtu osmadvaceti.
Incident nesouvisel s dřívějšími úniky hélia z pohonných systémů, se kterými se Starliner potýkal ještě na Zemi, uvedl programový manažer NASA pro komerční lety s posádkou Steve Stitch.
Testovaná loď navázala kontakt s ISS ve výšce 420 kilometrů nad Indickým oceánem v 19:34 našeho času.
„Připojit se k velkému nebeskému městu je skvělé,“ vzkázal Wilmore řídícímu středisku v texaském Houstonu krátce poté, co se Starliner k ISS připojil.
Po zhruba hodině a půl se Williamsová a Wilmore protáhli úzkým průlezem a s nadšením se přivítali se sedmi členy posádky – čtyřmi americkými kolegy a třemi ruskými kosmonauty. Pro oba astronauty to bylo potřetí, co se ocitli na palubě stanice.
„Bylo to takové skvělé přivítání, takový malý taneční večírek,“ řekla Williamsová, která při přesunu do stanice tančila, zatímco jí v mikrogravitaci divoce vlály vlasy.
Boeing plánuje, že dvojice zůstane k Mezinárodní vesmírné stanici připojená osm dní, než se vydá zpátky na Zemi.
Jejich mise skončí dopadem s pomocí padáků v poušti na jihozápadě USA. Bude to poprvé, co toto místo NASA pro astronauty využije.
Vesmírná loď s astronauty odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve středu a k ISS dorazila po 26 hodinách letu.
Znovu použitelný modul ve tvaru kapky pojmenovaný Calypso ve středu do vesmíru dopravila raketa Atlas V vyrobená United Launch Alliance, která je společným podnikem společností Boeing a Lockheed Martin.