Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.
Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Kamarádi?
Vztahy mezi Německem a Ukrajinou drhnou. Na jedné straně se Ukrajinci zlobí, že jim Němci neposílají zbraně a otevřeně (a na německé poměry dost ostře) kritizují vlídný postoj minulých spolkových vlád vůči Putinovu Rusku.
Na druhé straně je uražená pýcha Německa, která se vyhrotila v minulém týdnu po tom, co Ukrajinci údajně odmítli návštěvu německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, jenž se nedávno omluvil za svůj vlídný přístup k Rusku, když byl ještě v roli ministra zahraničí.
Zatímco ukrajinští diplomaté tvrdí, že žádná oficiální žádost o přijetí Steinmeiera nepřišla, němečtí novináři kontrují tím, že si Ukrajinci protiřečí a snaží se Německo dotlačit k tomu, aby do Kyjeva poslalo ne symbolickou postavu prezidenta, ale rovnou spolkového kancléře, se kterým by chtěli dojednat zbrojní pomoc.
Vůči vládě je už kritická i opoziční konzervativní unie CDU/CSU, která tlačí na rychlé schválení dodávek těžkých zbraní. A nebojí se silných slov. Kancléř Olaf Scholz je podle ní prý „spoluzodpovědný za bezbrannost Ukrajiny“.
Zlatý
kraj
Rozdíly v bohatství jsou v Německu region od regionu obrovské. Institut WSI se na to podíval důkladně a zjistil, kde žijí ve spolkové republice lidé s největšími příjmy. Velké odlišnosti přitom nejsou jen mezi západem a východem země, ale i mezi severem a jihem.
Nejbohatší lidé žijí podle výsledků studie na jihozápadě Německa, ve 120tisícovém Heilbronnu. Průměrný dostupný příjem na osobu (po daních a odvodech) tam dosahuje téměř 42 300 eur ročně. Na druhém místě je Starnberg u Mnichova, kde jsou tyto příjmy přes 38 500 eur.
Naopak na konci srovnání jsou Gelsenkirchen a Duisburg z průmyslové oblasti Porůří, kde je příjem na osobu něco málo přes sedmnáct tisíc eur.
Sami autoři studie ovšem upozorňují, že je potřeba výsledky brát s lehkou rezervou. Například rekordní příjmy lidí v Heilbronnu podstatně táhne nahoru fakt, že tam žije Dieter Schwarz, nejbohatší Němec a zakladatel skupiny Schwarz, pod kterou patří Lidl a Kaufland.
Závodníci
S ohledem na drahé pohonné hmoty Němci v posledních týdnech řeší, jestli by ekonomice a také životnímu prostředí pomohlo, kdyby se na tamních dálnicích omezila nejvyšší povolená rychlost.
Žádné finální slovo však zatím k tolik diskutovanému tématu nepadlo. Co se týká omezené rychlosti na ostatních silnicích, přinesl ale zajímavé výsledky průzkum pojišťovny Allianz, podle kterého patří právě příliš vysoká rychlost k největším hříchům německých řidičů.
Nejvíc, až o padesát kilometrů v hodině, přitom rychlost překračují majitelé hlavně dvou značek aut. Nechvalný žebříček vedou šoféři Mercedesů a BMW. A nejrychleji se jezdí v Berlíně.
Čas na burzu
Byznys s luxusními hodinkami kvete a to velmi pozitivně pociťuje i jeden z největších online prodejců tohoto zboží Chrono24. Ročně se na tomto původně německém e-shopu prodají hodinky v hodnotě dvou miliard eur.
Aby firma mohla dál expandovat, získala loni investici v hodnotě sto milionů eur a investuje do ní francouzský miliardář Bernard Arnault.
Teď se společnost chystá na další krok. V příštím roce by podle informací deníku Handelsblatt měla vstoupit na burzu. Její hodnota by tam mohla dosáhnout až jedné miliardy eur.