Jsou zprávy, u kterých nelze než rozhodit po travoltovsku rukama a bezradně se rozhlížet kolem sebe. Bratr někdejšího kokainového krále, Kolumbijce Pabla Escobara, jehož firma nabízí k prodeji telefony s krytem ze čtyřiadvacetikarátového zlata, žaluje firmu Apple o 2,6 miliardy dolarů. Důvod? Problémy se zabezpečením.
Roberto Escobar podal svou žalobu koncem května u soudu v kalifornském San Mateu a tvrdí v ní, že když si 10. dubna 2018 kupoval svůj model iPhone X, bylo mu řečeno, že „iPhony jsou nezneužitelné a nejlépe zabezpečené telefony na trhu“.
Escobar čelil za svou byznysovou kariéru několika atentátům, a tudíž potřeboval telefon, který „není napadnutelný jakýmkoli způsobem, ať už známým, či neznámým“. Šlo o požadavek pochopitelně bizarní – o žádném přístroji nelze říct, že nebude napadnutelný jakýmkoli „dosud neznámým“ způsobem. Escobarovu žalobu bude přesto projednávat soud, protože právě něco takového prý Escobarovi slíbil člověk z podpory Applu.
Podle žalující strany měl dotyčný prodejce bratrovi slavného zločince slíbit, že „iPhone X je nemožné hacknout“ a „iPhone zkrátka nemůže být zneužitý a nikdy nebude napadnutelný, ať už současnými, nebo budoucími pokusy o zneužití“.
Kdokoliv z branže kyberbezpečnosti se při čtení předchozích řádků neubrání úsměvu. Dotyčný nebožák ze zákaznické podpory Applu navíc Escobarovi nabídl dražší verzi iPhonu X se „zvýšeným zabezpečením“. Žaloba nicméně neříká, o jaká konkrétní zvýšená zabezpečení mělo jít.
Pojďme se teď rychle přesunout v čase do 19. ledna loňského roku. Escobar tvrdí, že ten den obdržel e-mailem výhrůžky zabitím od někoho, kdo si říkal Diego a kdo tvrdil, že získal jeho „tajnou adresu pobytu“ přes aplikaci FaceTime. Podle žaloby si následně Escobar ověřoval, jak k tomu mohlo dojít, a dospěl k závěru, že jde o problém se zabezpečením aplikace.
Komukoli, kdo chtěl dokázat, jak je zabezpečení softwaru chatrné, stačilo vytočit číslo jakéhokoli majitele iPhonu a mohl ho pak vesele odposlouchávat. Jak to? FaceTime totiž sám spustil mikrofon, bez ohledu na to, jestli majitel telefon hovor přijal, nebo nepřijal. Ba co víc, pokud uživatel zareagoval a zvolil tlačítko přijmout nebo odmítnout hovor, software automaticky zapnul kameru a začal přenášet i video.
Escobar vyčíslil svou celkovou újmu na 2,6 miliardy dolarů, žaloba přitom konstatuje, že jen za emocionální stres si zaslouží odškodné „přesahující dvě miliardy dolarů“. K tomu je potřeba připočíst další kompenzace: 100 milionů dolarů za to, že tím Apple zhatil tehdejší Escobarova obchodní jednání, a dalších 500 milionů dolarů za „úmyslné uvedení v omyl“.
Firma Apple se k věci zatím nijak nevyjádřila.