Britské úřady uvažují o vytvoření nové digitální měny, která by se mohla nazývat britcoin. Ministerstvo financí a britská centrální banka dnes uvedly, že budou spolu hodnotit výhody digitální měny vydávané centrální bankou. Oznámení přichází v době, kdy jsou platby v hotovosti obecně na ústupu, částečně kvůli pandemii, upozornila agentura AP.
Pokud bude měna schválena, měla by být novou formou digitálních peněz pro použití domácnostmi a podniky. Nenahradí ale současnou hotovost a bankovní vklady, spíše bude existovat spolu s nimi.
Digitální měny, které jsou k dispozici pouze v digitální nebo elektronické podobě, se už zkoumají či zavádějí v několika dalších zemích a mnoho jejich zastánců čerpá inspiraci z úspěchu bitcoinu a dalších takzvaných kryptoměn. Nicméně digitální měny podobné té, o jaké uvažuje Británie, se od bitcoinu liší, protože je vydávají státní orgány. Bitcoin je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.
Jednou z výhod digitální měny by bylo, že by mohla sloužit jako posila plateb kartou, pokud by platby v hotovosti v příštích letech dál klesaly. Očekává se, že do konce tohoto desetiletí bude v Británii pouze jedna z deseti plateb uskutečněna tradičními papírovými penězi. Zastánci digitálních měn se také domnívají, že to může být pro lidi další možnost, jak nakupovat na internetu.
V současnosti mají takovou digitální měnu jen Bahamy, i když například Čína ji v několika městech testuje. Švédsko uvedlo, že by mohlo mít vlastní digitální měnu do roku 2026. Evropská centrální banka (ECB) naznačila, že elektronické euro by mohlo být vytvořeno do čtyř let.
Zkoumání možnosti vzniku digitální měny je součástí řady opatření, která by podle britského ministra financí Rishiho Sunaka mohla pomoci britskému finančnětechnologickému sektoru. „Naší vizí je otevřenější, zelenější a technologicky vyspělejší sektor finančních služeb,“ řekl na tiskové konferenci Sunak. Podle něj by to mohlo pomoci upevnit pozici Británie jako předního světového finančního centra.