Britský premiér Keir Starmer oznámil, že je připraven využít průmyslovou politiku k ochraně domácího byznysu před novou vlnou amerických cel. Ta byla tento týden oznámena prezidentem Donaldem Trumpem a zahrnuje základní desetiprocentní clo, ale také pětadvacetiprocentní sazby na vývoz britských aut, oceli a hliníku.

Ve svém komentáři pro Sunday Telegraph britský premiér zdůraznil, že bude i nadále usilovat o uzavření obchodní dohody s USA, která by mohla některým clům předejít. Zároveň ale připustil státní zásahy ve jménu ochrany národního zájmu. Vládní strategie, která má podpořit konkurenceschopnost britského průmyslu, bude podle něj urychlena už v tomto týdnu.

Americká rozhodnutí už začala mít konkrétní dopad – například automobilka Jaguar Land Rover v reakci na nová pravidla dočasně pozastavila veškeré dodávky do Spojených států.

Kromě toho zaznamenaly světové trhy propad o více než pět procent, zejména kvůli obavám z obchodní války a možné globální recese. Britská vláda reagovala zveřejněním seznamu amerických produktů, na které by mohla uvalit odvetná cla – zatím jde o zboží představující sedmadvacet procent amerického dovozu.

Premiér zdůraznil, že uzavře obchodní dohodu pouze v případě, že bude výhodná pro britské firmy a zajistí jistotu zaměstnancům. Zároveň potvrdil, že zvažuje další snížení obchodních bariér vůči jiným ekonomikám, aby zmírnil dopad amerických opatření.

Přislíbená průmyslová strategie z volebního manifestu labouristů má být představena už v létě – a některé její části budou pravděpodobně urychleny.

O víkendu Starmer jednal s řadou světových lídrů včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Oba se shodli, že obchodní válka není v zájmu žádné země, ale zároveň nechtějí vylučovat žádné možnosti. Mezitím opozice kritizuje vládu za to, že se domácí firmy i rodiny budou nejdřív potýkat s novým zvýšením sociálních odvodů, které vstupuje v platnost v neděli.