Mělo to být aktivum, které prokáže svůj význam a hodnotu, až přijde velká krize. Zatímco trhy a akcie budou padat střemhlav dolů, bitcoin a ostatní kryptoměny měly růst. Měl to být klasický safe haven, tedy komodita, která z různých důvodů nebude ztrácet svoji hodnotu.
Jenže během posledních dní se stal pravý opak – hodnota nejpopulárnější kryptoměny letěla dolů tempem, které zaskočilo úplně všechny. Ze čtvrtka na pátek, během jediného dne, spadl bitcoin z hodnoty 7600 dolarů až pod hranici 3900 dolarů, což znamená propad téměř o 50 procent.
V jednu chvíli ztrácel bitcoin hodnotu dokonce tak rychle, že mu na propad z 7200 dolarů na 5678 dolarů stačilo pouhých 15 minut. Jestli má z ekonomického hlediska celosvětová krize způsobená koronavirovou pandemií už teď nějakého poraženého, je jím bitcoin.
Doba je zlá, světová ekonomika se řítí do recese, jenže právě bitcoin měl být podle mnohých vůči krizi odolnější. Dokonce i Brian Armstrong, CEO Coinbase, jedné z nejpopulárnějších online kryptoburz, napsal na Twitter: „Jsem z pádu ceny bitcoinu překvapený, čekal bych přesný opak.“
Co se tedy s největší kryptoměnou stalo? A co s ní bude dál?
Zaprvé, neregulovaný svět bitcoinu je silně náchylný na výkyvy způsobené uměle spekulanty, což se potvrdilo v minulosti už několikrát. Jestli spekulanti sehráli roli i tentokrát, zatím nevíme, proto si spíš pojďme shrnout, co o masivním pádu bitcoinu víme s jistotou.
To, co nyní sledujeme, je klasický případ krize likvidity. Pro příklad se vraťme v čase o čtyři dny zpět – po světě řádí koronavirus, Donald Trump zavírá Spojené státy před letadly z Evropy a spor mezi Saúdskou Arábií a Ruskem posílá cenu ropy dolů. Roste panika, trhy reagují poklesem, ale jediné, co v takovou chvíli neklesá, jsou vaše dluhy a závazky, které je potřeba platit dál.
O to víc v takové situaci potřebujete hotovost. Jenže v časech paniky nastává problém s likviditou. Nemovitosti nebo podíly ve firmách teď rychle neprodáte, a už vůbec ne za cenu, kterou byste chtěli. Takže pokud nutně potřebujete cash, musíte se zbavit něčeho jiného.
Doplatily na to akcie, ropa, dokonce i některé cenné kovy, jako je palladium, ale ze všeho nejvíc právě bitcoin a na něj navázané kryptoměny. Důvod? Jde o aktivum, které je extrémně likvidní, čili velmi rychle ho vyměníte za dolary. A americké dolary, jak se nyní ukazuje, jsou v současné krizové a extrémně volatilní době paradoxně tím největším bezpečným přístavem.
Hodit se totiž budou i ve chvíli, kdy se trhy ocitnou na samém dnu a nastane okamžik, kdy bude opět nejlepší chvíle pro investice. Právě proto se na konci minulého týdne všichni začali bitcoinů houfně zbavovat, což rychle táhlo cenu kryptoměny ke dnu.
Na strmém pádu se podle všeho podílelo i několik „menších“ událostí – ta zřejmě nejdůležitější se odehrála na kryptoburze BitMEX, jejíž systémy byly nastavené tak, aby automaticky ukončily všechny pozice, pokud cena bitcoinu klesne pod pět tisíc dolarů.
Ve chvíli, kdy se to ve čtvrtek stalo, došlo během chvíle bez vědomí investorů k masivnímu výprodeji bitcoinů za 750 milionů dolarů. A právě to pak ještě přispělo k dalšímu pádu.
Otázkou zůstává, co bude s bitcoinem dál a kdy se vyplatí do něj opět investovat. Volatilita, kterou byl vždy pověstný, se totiž v posledních dnech ještě zvýraznila – hned druhý den po jeho propadu vzrostla jeho cena o víc než pětinu, což byl největší jednodenní nárůst od listopadu 2017.
Od hektického čtvrtka bitcoin už pětkrát vystoupal nad hranici 5500 dolarů – a pětkrát se zase propadl níž. V době psaní článku (pondělí odpoledne) se bitcoin obchodoval za 4970 dolarů.
Většina investorů se shoduje, že bitcoin se ze svého propadu zotaví a opět poroste. Pořád totiž platí jeho největší výhoda oproti jiným aktivům – je ho jen omezené množství. Jisté jen není, jestli se bitcoin už svého dna dotkl ze čtvrtka na pátek, nebo se vyplatí ještě počkat…