Náš reálný příjem je kvůli ní o desetinu nižší, stejnou hodnotu ztratily i naše investice. O drastické dietě, kterou zažívají tučnější bankovní konta, ani nemluvě. Kdy začne inflace už konečně klesat?
Podle Davida Marka, hlavního ekonoma Deloitte, není horizont spásy v nedohlednu. Pro Evropu ještě potřebujeme, na rozdíl od Asie či Spojených států, dalekohled. Nicméně z lodi potácející se v rozbouřeném inflačním moři začneme vytoužené „pevnina!“ volat pravděpodobně už brzy. Pokud nepřiletí další černá labuť.
Kdy dosáhne inflace svého vrcholu?
Situace v Evropě je oproti zbytku světa odlišná. Zatímco ve Spojených státech se inflace ke svému vrcholu velmi pravděpodobně blíží, v Evropě nás naopak čeká druhá podzimní inflační vlna, než se situace uklidní.
Proč je vývoj ve Spojených státech od Evropy odlišný?
Amerika není tak zasažená válkou na Ukrajině, která Evropě přinesla drahé energie, a tím ekonomický propad. Fed začal o něco dříve a o něco agresivněji zvyšovat úrokové sazby než Evropská centrální banka, což má samozřejmě vliv i na vývoj inflace. Dále už v Americe nejsou tak silné poptávkové inflační tlaky, jako tomu bylo ještě v první polovině roku.
V globálním měřítku se proměnila ekonomická situace. Přestaly růst ceny komodit nebo se tento růst korigoval. Ceny klíčových průmyslových kovů jako měď, nikl, hliník v posledních měsících klesly kvůli obavě z poklesu globální poptávky. A to se logicky promítá i do míry inflace celé řady zemí včetně Spojených států.
Pro Českou republiku platí všechny vámi zmíněné faktory. Znamená to, že rozhodující vliv pro nás bude mít zdražování energií?
Ano, energie jsou převážně evropský problém. V příštích týdnech můžeme očekávat další zvýšení míry inflace. Je to tím, že současný ukazatel stále ještě nezahrnuje výrazné zvýšení cen energií na energetických burzách. To popožene inflaci v závěru roku a pravděpodobně to přispěje k tomu, že míra inflace dosáhne magické hranice dvaceti procent.
Pomůže zastropování cen energií, k němuž přistoupila naše vláda?
Ano, velmi. Tím, že vláda zastropovala ceny elektřiny a plynu na určitých úrovních, v podstatě definovala, jaký bude dopad cen energií na inflaci.
Můžeme tedy očekávat její snížení v dohledné době?
Pokud nepřijde další katastrofa jako pandemie nebo válka, tak by se inflace mohla uklidnit velmi brzy a klesnout zpět do jednociferných hodnot už v příštím roce. Možná ne přímo k tomu dvouprocentnímu cíli, ale k hodnotám, které mu nebudou už tolik vzdálené. A v roce 2024 bychom už měli dvouprocentní míry inflace dosáhnout. Tento předpoklad ovšem staví na tom, že nepřiletí žádná další černá labuť.
Hrozí nám mezitím stagflace?
Je to velmi reálný scénář pro podzim. Firmy omezují investice, domácnosti poptávku ze strachu z růstu cen energií. Ekonomika se dostane krátkodobě do recese a zároveň s vysokou inflací se budeme ještě chvíli potýkat.
Do jaké míry se pokles poptávky v Česku už začíná projevovat?
Viditelně. Když srovnáme vývoj maloobchodních cen a cen za luxusnější zboží, vyčteme z toho skutečnost, že lidé přestávají kupovat zbytné věci a šetří. To následně ovlivňuje možnosti obchodníků dále zdražovat zboží, o něž klesá zájem. Tento trend bude pokračovat i v dalších měsících a bude usnadňovat práci České národní bance.
Proč se snižuje poptávka po českém zboží i v zahraničí?
Protože se zhoršuje ekonomická situace našich hlavních obchodních partnerů, tedy Německa a dalších zemí Unie.
Dá se celkový dopad slabé zahraniční poptávky na naši ekonomiku kvantifikovat?
Obtížně, protože to je prognóza, která je zatížena celkovou nejistotou, ale řekněme, že by vývoz mohl meziročně klesnout v řádu jednotek procent.
Začnou firmy propouštět?
Je to pravděpodobné, trh práce není homogenní záležitost. Situace je odlišná v různých regionech republiky, u rozdílných profesí. Proto mohou být na českém trhu současně firmy, které kvůli rostoucím cenám energií budou hledat úspory na mzdách a začnou propouštět, zatímco jiné firmy budou stále hlásit neobsazená pracovní místa. Ostatně zásobník neobsazených pozic, který ještě na jaře činil tři sta tisíc volných míst, už začal citelně klesat.
Takže máme před sebou to nejhorší, a když vydržíme, bude opět dobře?
Přesně tak. Pokud ovšem nepřiletí další černá labuť. V poslední době jich bylo až nepravděpodobně moc.