Tržby amerického Palantiru loni dosáhly 3,8 miliardy dolarů (v přepočtu devadesát miliard korun), což je meziroční nárůst o pětapadesát procent. Firma těží z AI revoluce i lukrativních vládních zakázek, ale zároveň čelí kritice kvůli nadhodnocené ceně akcií. Je Palantir novým technologickým hegemonem, nebo nafouknutou bublinou?

Společnost Palantir Technologies byla minulý rok miláčkem akciového trhu. Její akcie rostly nejrychleji v indexu S&P 500. Veze se na úspěchu spojeného s trendem AI, ale také schopnosti zpracovávat big data pro americkou armádu, vládní instituce nebo velké soukromé firmy.

Firma má své věrné fanoušky, ale i tvrdé kritiky. Někteří analytici upozorňují, že s jejími akciemi se obchoduje na desetkrát vyšší hodnotě, než je jejich oprávněná cena. Je to opravdu tak? Podívejme se na to v následujícím textu.

Palantir má vládní i firemní zákazníky

Palantir se specializuje na analýzu velkých dat, umělou inteligenci a kybernetickou bezpečnost. Podílí se tak na vysoce utajených vyšetřováních, boji proti terorismu nebo vojenských operacích. Její technologie hrají důležitou roli v geopolitice, ale i v byznysu.

Služby společnosti využívají soukromé korporace jako Airbus, pro který analyzuje dodavatelské řetězce, nebo BP, kterému zpracovává energetická data, či Ferrari, kde pomáhá při vývoji a optimalizaci výroby. Mezi institucemi jsou to i NATO nebo britský Národní zdravotní úřad NHS.

Zakázky pro vládní sektor tvořily loni až přibližně šedesát procent tržeb firmy. Mluví se dokonce o tom, že by společnost mohla těžit z nástupu nové vlády Donalda Trumpa. Její produkty mají být nasazeny na nově vytvořeném Ministerstvu pro efektivitu vlády Spojených států pod vedením Elona Muska.

Palantir je lídrem v oblasti analýzy velkých dat. Firma je schopná je zpracovávat a poskytovat tak podporu při přijímání správných rozhodnutí. Hlavními produkty společnosti jsou Gotham a Foundry. Jde o operační systémy, které integrují digitální informace s objekty reálného světa a definují vztahy mezi nimi.

Například maloobchody používají Foundry k předpovědi poptávky zákazníků. Platforma tak obchodníkům umožňuje automaticky objednávat zboží podle vývoje poptávky v čase s cílem předejít nedostatku zásob, navíc bez programování, tedy v lidském jazyce.

Nejlepší umělá inteligence na trhu?

Firma má na finančním trhu za sebou vynikající rok. Hodnota jejích akcií na newyorské burze stoupla od ledna do prosince z necelých sedmnácti na sedmasedmdesát dolarů (406 na 1839 korun), což je nárůst o zhruba tři sta padesát procent.

Na podzim se také stala součástí indexu S&P 500. Před Vánoci minulého roku vstoupil Palantir také do indexu Nasdaq. To se mu podařilo právě díky vysokému zhodnocení akcií a rostoucímu podílu na trhu technologických firem.

V roce 2023 firma představila platformu umělé inteligence s názvem AIP. Ta umožňuje podnikům aplikovat generativní umělou inteligenci do jejich běžné činnosti.

Analytická společnost Forrester Research označila AIP za nejlepší platformu umělé inteligence na trhu. Předběhla podle ní giganty jako Alphabet se službou Google Cloud nebo Microsoft s Azure, stejně jako Amazon Web Services. Analytici z Forrester uvedli: „Palantir uspěl při vytváření platformy s přívětivým ovládáním pro různé typy uživatelů.“

Růst firmy se projevuje i na jejích tržbách. Celkově loni dosáhly 3,8 miliardy dolarů (devadesát miliard korun), což je meziročně o pětapadesát procent více. V posledním čtvrtletí dosáhly 828 milionů dolarů (devatenáct miliard korun), což je meziročně o šestatřicet procent více.

V samotných USA rostly tržby meziročně o třiasedmdesát procent. Zahraničí se tak podílelo na dobrých výsledcích mnohem menším podílem. Počet zákazníků společnosti stoupl ke konci roku na 711, což je meziročně o třiačtyřicet procent více.

Společnosti se v každém kvartálu minulého roku podařilo obchodními výsledky překonat očekávání Wall Street. Podle šéfa společnosti Alexa Karpa za tím stojí masivní nasazení umělé inteligence. „Naše obchodní výsledky neustále udivují, což dokazuje naši silnou pozici v rostoucím segmentu AI,“ komentoval.

Finanční ředitel společnosti Dave Glaze říká: „Evidujeme bezprecedentní poptávku po našich službách. Produkt AIP přitahuje nové zákazníky a zároveň vede k většímu využívání u těch stávajících.“ Akcie firmy reagovaly na koncoroční výsledky zveřejněné začátkem února růstem o více než dvacet procent. To je další důkaz přízně investorů.

Nadhodnocené akcie

Palantir má však kromě zástupu nadšených obdivovatelů a spokojených investorů také mnoho kritických hlasů. Ti nepopírají, že firma přináší přidanou hodnotu a oslovuje velké firmy a instituce. Upozorňují však na příliš nafouknuté valuace. Pohled na metriku finančních ukazatelů to potvrzuje.

Ukazatel P/E, který porovnává cenu akcie se ziskem, dosahuje v případě Palantiru více než enormních 400. Průměr indexu S&P 500 přitom činí jen sedmadvacet. Pokud bychom vzali v úvahu jen příslušný sektor, i zde Palantir zaostává.

Index Nasdaq 100 dosahuje P/E podle přepočtu Gurufucus hodnotu sedmatřicet a samotný podsektor Software-Infrastructure, kam se Palantir řadí, číslo čtyřiačtyřicet.

Čím větší P/E, tím více je firma prekoupená. To znamená, že její cena převyšuje ziskovost – v případě Palantiru více než desetkrát.

Podobně nevýhodně vycházejí i další ukazatele, které berou v úvahu tržní cenu akcií. Například Forward P/E, který zohledňuje očekávaný zisk v následujících dvanácti měsících, má hodnotu 173, zatímco průměr trhu je čtyřiadvacet.

Samotná provozní čísla však nevypadají špatně. Zadluženost k aktivům není ani třetinová v porovnání s průměrem trhu. Dobře vypadá i hrubá marže společnosti. Oproti průměru trhu je dvojnásobná.

Dobré jsou i další ukazatele, například stav hotovosti nebo rentabilita kapitálu. Společnost tedy není příliš zadlužená, má dostatek operačního kapitálu a dosahuje slušné rentability.

Rozdílné předpovědi analytiků

Dichotomie mezi tržním oceněním a provozními čísly potvrzují i hodnocení analytiků. Zatímco někteří kreslí pro akcie další slibný růst, jiní upozorňují na aktuálně nafouknutou hodnotu.

Podle portálu Fintel.cz se škála odhadu pro akcie Palantiru ke konci roku začíná na jedenácti dolarech a končí na pětadevadesáti dolarech. To je na tržní poměry velmi široké rozpětí. Podle webu stockanalysis.com se pásmo dokonce začíná pouze na devíti dolarech. Dnes se přitom akcie prodávají zhruba za pětaosmdesát dolarů.

I analytik Brent Thill upozorňuje na „neudržitelné ocenění“. „Palantir je nejdražší akcie v softwarovém sektoru,“ uvádí. „Fundamenty společnosti jsou dobré, ale Palantir by musel zrychlit růst na čtyřicet procent ročně během následujících čtyř let, aby udržel svou cenu akcií, což se zdá nepravděpodobné,“ myslí si.

Naopak příznivcem akcií je analytik Daniel Ives. Pro tento rok zvýšil odhad pro jejich cenu z pětasedmdesáti dolarů na devadesát dolarů. Společnost bude podle něj „hlavním beneficientem bilionových výdajů do AI v následujících letech“. Palantir by podle něj mohl těžit i z vládních výdajů do sektoru.

Říká, že pesimismus je možná odůvodněný při pohledu na nejbližší měsíce či tento rok. Doporučuje však investorům podívat se více do budoucnosti. „Měli by se ptát, kde může být firma za tři nebo pět let,“ nabádá. Palantir má podle něj potenciál následovat vývoj společnosti Oracle.

Mezi fanoušky patří i investor Ray Dalio, který koncem roku zvýšil svou investici v Palantir Technologies na více než pětinásobek. Aktuálně vlastní 524 tisíc akcií firmy v hodnotě dvaačtyřicet milionů dolarů (jedna miliarda korun). Ačkoli svůj krok zatím nekomentoval, podle spekulací to naznačuje důvěru v obchodní model společnosti.

Vyplatí se čekat na pokles?

Palantir má tedy pravděpodobně silný potenciál změnit svět umělé inteligence. Zřejmě dokáže posunout AI a zpracování big data na vyšší úroveň. Firma tak má před sebou budoucnost. Obavy se však vážou k aktuální ceně akcií. Ta s největší pravděpodobností nebude v dohledné době růst.

To dokazují i tipy na Wall Street. Ze sedmnácti oslovených analytiků doporučují v současnosti jen dva akcie kupovat, devět podržet a šest je prodat.

Příležitost se může otevřít při případném poklesu celého trhu. Koncem ledna vyvolaly například obavy zprávy o čínské platformě DeepSearch, která narušila důvěru trhu o oprávněnost dosavadních masivních investic do sektoru AI. Takových momentů může být v budoucnosti více.

I Ray Dalio varuje, že současné nadšení vytváří v odvětví AI bublinu podobnou té z přelomu tisíciletí známé jako dot.com bubble. Analytici Citi varovali před možným přeceňováním titulů z tohoto odvětví.

Uvedli: „Doporučujeme investorům, aby vybírali zisky na nejvýraznějších AI akciích, zejména výrobců čipů.“ Takové záchvěvy trhu mohou pro investory vytvořit příležitost pro nákup akcií Palantiru v budoucnosti za dobrou cenu.