Šanci zeptat se na cokoli šéfa Facebooku a jednoho z nejbohatších lidí světa nedostanete každý den. V úterý se Marka Zuckerberga na cokoli mohlo zeptalo jeho 32 milionů fanoušků v největší sociální síti. Za hodinu odpověděl na 16 otázek, které mu položili například i zpěvačka Shakira či další miliardář Richard Branson. Odpověděl například na to, jak se nejlépe učit čínsky nebo co se stalo s penězi, které věnoval na charitu.

Brzy bychom se mohli dočkat i tlačítka, kterým ukážete, že svůj příspěvek míníte jako sarkasmus. Brit Chris Roberts se totiž Zuckerberga zeptal, jestli je vůbec nějaká šance, že by takové tlačítko přibylo. „Určitě, hned na to jdeme,“ odpověděl mu.

sarkasm

Bransonovi Zuckerberg odpovídal na otázku, jaké výhody podle něj přinese, když se internet rozšíří i k lidem, kteří na něj dnes připojení nejsou (údajně to jsou až dvě třetiny obyvatel světa). A na něco podobného se ptala i Skakira – ta chtěla vědět, jak mohou technologie pomoct lidem, kteří nežijí v úplně ideálních podmínkách.

Zuckerbergova odpověď byla v obou případech jasná – jednou z nejdůležitějších věcí, které jak internet, tak technologie nabízejí, je lepší přístup k možnosti vzdělávat se. Bransonovi navíc Zuckerberg vysvětlil, že připojení k internetu pomáhá snižovat chudobu a vytvářet nová pracovní místa. A také, že to je skvělý způsob pro mladé podnikatele, jak šířit své nápady a zlepšovat svět kolem sebe. Zkrátka, z více lidí online budou podle něj těžit všichni. „Často přehlížíme výhody, kteří noví uživatelé mohou přinést lidem, kteří jsou online už teď,“ napsal. „Jakmile se tihle lidé připojí, budeme mít 3x víc skvělých nápadů.“

Nejčastěji ale Zuckerberg obhajoval Facebook a jeho plány do budoucna. Nemyslí si, že by Facebook snižoval komunikační dovednosti lidí tváří v tvář. „Nástroje, jako je Facebook pomáhají lidem komunikovat především s těmi, kteří nejsou přímo kolem nich. Například můžete zůstat v kontaktu se členy rodiny, kteří jsou na cestách nebo s přáteli, kteří žijí v jiných zemích.“

Nejvíce se ale těší na možnost posílat peníze mezi uživateli prostřednictví Facebooku. Tuto možnost oznámil před pár dny a bude součástí programu Messenger. „Peníze můžete posílat někomu stejně, jako teď posíláte fotografie,“ popsal to Zuckerberg.

Podobně nadšeně vidí i budoucnost firmy Oculus, kterou Facebook koupil loni za 2 miliardy dolarů. Díky jejím brýlím si můžete prohlížet svět ve 3D. „Naším posláním je dát lidem možnost něco zažít. Stejně jako dnes sdílíme své zážitky a zkušenosti pomocí fotografií a videa na internetu, budeme schopni zachytit 3D scény a vytvářet nové prostředí a sdílet je s lidmi úplně stejně. Bude to pěkně divoké,“ dodává Zuckerberg.

Z poloviny odpovídal ale i na otázky o svém soukromí. Například kolik času tráví v práci. „Pokud počítáte dobu, kdy jsem v kanceláři, není to asi více než 50-60 hodin týdně,“ napsal Zuckerberg. Ale záleží podle něj na tom, co počítáte jako práci. „Trávím většinu času přemýšlením o tom, jak se propojit na světě, ale hodně té doby není v kanceláři. Spoustu času čtu a přemýšlím o věcech sám. Ale pokud budete počítat i tenhle čas, je to v podstatě celý život.“

Šéf Facebooku se zapojil do projektu A Year of Books, v jehož rámci čte každé dva týdny jednu knihu. Vedle toho právě pročítá knihu s názvem Orwell’s Revenge, která „pokračuje“ v duchu Orwellova románu 1984, kde Ministerstvo pravdy neustále manipuluje minulostí, upravuje dokumenty tak, aby byly stále platné. Autor knihy Peter Huber vzal všechny Orwellovy texty, nahrál je do počítače a nechal stroj, aby sám celý slavný román sám přepsal.

A na závěr Zuckerberg prozradil, jaké je největší tajemství úspěchu.

Nevzdávat se.


Čtěte také: 

Facebook maže mrtvé duše a je to znát. O nejvíc fanoušků přišly Rihanna a Shakira

Facebook si postavil nové sídlo. Podívejte se, jak to v něm vypadá