O naprosté bizarnosti roku 2020 – svět investic nevyjímaje – netřeba sáhodlouze elaborovat. Pro osvěžení stačí zmínit, že akciový index S&P 500 během března zaznamenal více než 30procentní propad, aby následně pandemii navzdory zakončil rok se ziskem 16 procent.
Když vybereme pár sektorů, pak IT od svého největšího loňského propadu připsalo skoro 90 procent, komunikační služby 65 procent, zdravotnictví 53 procent a třeba spotřební sektor téměř 100 procent.
Akcie Tesly připsaly za loňský rok přes 740 procent a bitcoin se vyškrábal k novým výšinám, aby na začátku ledna dokonce překonal hranici 40 tisíc dolarů.
Turbulentních 12 měsíců korunoval fakt, že leckterý amatérský trader s mobilní aplikací zaznamenal lepší výkonnost než řada hedgeových fondů a investičních matadorů – jména jako Renaissance Technologies Jima Simonse nebo Pure Alpha Raye Dalia ztratila desítky procent.
Nejen svět financí tak nyní stojí před otázkou, bude tzv. „everything rally“ pokračovat, nebo nás letos čeká korekce? Tuzemská investiční obec zůstává relativně optimistická.
„Domnívám se, že s postupným proočkováním populace se ekonomiky vrátí do normálnějšího fungování a již letos budeme svědky toho, že ziskovost společností obsažených v indexu S&P500 překoná maximální hodnoty dosažené v roce 2019,“ tvrdí Ján Hájek, šéf akciového fondu Top Stocks.
Podle Hájka budou z tohoto vývoje nejvíce těžit cyklické společnosti z nejvíce koronavirem postižených sektorů, kam spadá například cestovní ruch. Okolo 50 procent odepsaly loni akcie společností jako Carnival Corporation, United Airlines či Air Canada.
Investorka Kateřina Zychová z Verdi Capital považuje touto optikou za oportunistickou příležitost akcie Delta Airlines, tedy aerolinek, které jsou tradičně spojovány s obchodními cestami. Od aerolinek obecně si dobrou výkonnost slibuje například i Jaromír Sladkovský, CEO Raiffeisen Investiční společnosti.
Hájek mezitím připomíná možné zvýšení korporátních daní ve Spojených státech, a proto se v rámci Top Stocks dívá na Evropu. „Očekávám, že by se mohlo velmi dobře dařit například leteckým společnostem Ryanair a British Airways či provozovateli letištních obchodů Dufry,“ vypočítává investor.
Když se vrátíme zpět k letošním příležitostem, Zychová z Verdi Capital vyzdvihuje biotechnologie, jako například Vertex Pharmaceuticals, e-commerce hráče Alibabu či Ocado nebo výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor. Z big-tech segmentu pak věří Microsoftu.
Favorité Jaromíra Sladkovského, podle něhož mohou krasojízdu na kapitálových trzích narušit události typu prodlev v očekávání nebo zvýšené inflace, jsou akcie amerických bank, ropné společnosti, zelená energetika a esport.
„Dlouhodobě věřím pokroku ve vývoji nových léků, několik společností z portfolia fondu, jmenovitě Sarepta Therapeutics, Biomarin Pharmaceuticals, Biogen nebo Bristol-Myers Squibb, by díky pozitivním výsledkům testů mohlo v letošním roce také dosáhnout velmi zajímavých výnosů,“ uzavírá Hájek výhled na letošek.
Disclaimer: Článek neslouží jako investiční doporučení.