Čínský TikTok je na vítězném tažení internetem a ohlašuje konec éry klasických sociálních sítí. Kdo nebude jako on, zhyne. Ale jak soupeřit s něčím, co u svých uživatelů vypěstovalo tak silný návyk?
Crack je droga, která vzniká jako derivát kokainu a jejím nejnebezpečnějším rysem je silná psychická závislost. TikTok je sociální síť, jejíž uživatelé komunikují se světem prostřednictvím krátkých videoklipů – a jejíž dopad na psychiku nyní analytici přirovnávají právě ke cracku.
Což je docela silná káva, když si to zasadíte do souvislosti s tím, že všechny velké technologické společnosti už ve svých produktech do této chvíle TikTok nějakým způsobem okopírovaly.
TikTok přímo ovlivnil, jak dnes vypadají krátká videa s označením Reels na Instagramu společnosti Meta (která má pod palcem také Facebook) i sekce YouTube Shorts na největší videoplatformě společnosti Alphabet (která je zase svrchovanou matkou Googlu).
A relativně krátkou dobu poté, co Zuckerbergově Metě unikly interní informace o tom, že musí přepracovat Facebook tak, aby fungoval více jako TikTok, se Facebook nyní skutečně tiktokizuje.
To komentátoři světa moderních komunikačních médií neváhají označovat za konec sociálních sítí; a někteří jdou až tak daleko, že hovoří o potenciálu TikToku v podstatě překopat podobu stávajícího internetu.
Solidní návyk
Během pěti let se sociální síti TikTok čínské společnosti Bytedance podařilo nasbírat více než miliardu uživatelů, kteří se do hlubin digitální videobažiny zanoří každý měsíc.
Přirovnání ke cracku člověka napadne i bez toho, aby musel nutně řešit návykovost téhle aplikace.
Jejím primárním znakem je nekonečná záplava krátkých videoklipů, v nichž se teenageři kroutí do rytmu zrychlených populárních písniček, aplikují na sebe všemožné filtry a chytají se trendů a „výzev“, jejichž trvanlivost se mnohdy počítá na pouhé hodiny – a tak je nutné se rychle chytnout zase další.
Jenže analytici společnosti Bernstein Research z newyorské Wall Street šli ještě trochu dál a dosledovali fenomenální úspěch TikToku u pubescentů až k jeho tendenci vzbuzovat silnou psychickou závislost, v níž obdobně ve světě návykových látek exceluje právě derivát kokainu crack.