Britský Regulační úřad pro léky a zdravotnictví (MHRA) v pátek oznámil, že je na stole návrh, který by z Anglie učinil první zemi, kde by lékaři předepisovali elektronické cigarety. Ve snaze o snížení počtu kuřáků by tak tamní vláda využila kontroverzní výrobek, který je údajně méně škodlivý než kouření.
Mělo by to ale svá úskalí. Výrobci elektronických cigaret by nově museli se svými produkty podstupovat stejný proces jako výrobci léků při jejich schvalování. Poté by však e-cigarety lékaři pod záštitou Národního zdravotního ústavu předepisovali k tomu, aby „pomáhaly lidem při odvykání kouření tabákových výrobků“.
Návrh přitom přichází ve chvíli, kdy je v Anglii statistika kuřáků na rekordním minimu – podle oficiálních čísel zde kouří 6,1 milionu lidí. Kuřáci se však vyskytují nerovnoměrně, v některých chudších oblastech tvoří až 23 procent populace.
Je třeba říct, že ani e-cigarety nejsou zcela bez rizika – obsahují nikotin a mohou mít rovněž zdravotní dopady, ale podle MHRA ukazují expertizy z Británie i Spojených států, že „regulované užívání e-cigaret je jednoznačně méně škodlivé než kouření“.
Naproti tomu tabák je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejčastější příčinou úmrtí, onemocnění i chudnutí na celém světě. Organizace dále upozorňuje, že škodí tabák v jakékoli formě a že u něj neexistuje bezpečná míra. Drtivá většina uživatelů tabák užívá ve formě kouření.
Sedm milionů úmrtí ročně je podle WHO přímým důsledkem užívání tabáku. Dalších 1,2 milionu lidí umírá, protože jsou tabákovému kouři vystaveni nepřímo.
Zatímco o škodlivosti tabáku pochyby nejsou, elektronické cigarety neboli také vaporizéry nadále rozdělují odbornou veřejnost, správní orgány i zákonodárce.
Ve Spojeném království se na ně hledí jako na užitečný nástroj, který může pomoci lidem odvyknout od klasických cigaret, kterými do sebe lidé na rozdíl od těch elektronických dostávají další škodlivé látky jako dehet či oxid uhelnatý, ve Spojených státech si na ně naopak chtějí pořádně došlápnout, přičemž se mluví i o jejich úplném zákazu. A to často ve variantě, kdy by klasické cigarety byly nadále k dostání.
Některé elektronické cigarety, především ty s příchutí, totiž zachutnaly americkým školákům. Například podle studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí letos e-cigaretu mělo v ústech přes dva miliony amerických dětí ve školním věku.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přesto autorizoval první elektronickou cigaretu v polovině října s tím, že přínos pro ty, kteří se snaží s kouřením přestat, převáží potenciální nebezpečí pro náctileté.
Každopádně to bude nejspíš Anglie, která se stane první zemí, kde budou elektronické cigarety k dostání na předpis jako zdravotnický produkt. Zda k tomu skutečně dojde, závisí na ještě na stanovisku Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu, jenž se teď otázkou zabývá.