Projekty stojící na vodě jsou vratké, často vedou do slepé uličky. První plovoucí město na světě, vznikající v Jižní Koreji, má ale mít velkou stabilitu a o slepé uličce se nedá mluvit ani omylem. Oceanix Pusan naopak možná vytyčí jeden ze směrů, jimiž by se mohla budoucnost ubírat.
V nadneseném slova smyslu lze říct, že budoucí obyvatelé městečka, jež má vyrůst u jihokorejského Pusanu, budou něco jako Ježíšovi následovníci: i oni budou chodit po vodě. Nadnesená slova je ovšem nenadnesou.
To obstarají speciální pontony, které utvoří tři na moři plovoucí šestiúhelníkové platformy. Ty budou ukotveny ke dnu tak, že nebudou mít šanci odplout, ale současně zareagují na změnu výšky hladiny a budou jeden s druhým a samozřejmě i s pevninou propojeny mosty.
Na těchto nosných plošinách by mělo žít dvanáct tisíc lidí, přičemž v dalších letech mohou být plošiny rozšířeny až na počet dvaceti – pak by se na moře vešlo sto tisíc rezidentů. Byť obyvatelé Oceanixu nejsou následovníci Ježíše, každopádně naplňují bohulibý záměr. Respektive se na něm podílejí.
„Jsme na dobré cestě k demonstraci toho, že plovoucí infrastruktura může být vhodná pro pobřežní města, která hledají udržitelné způsoby, jak expandovat do oceánu a zároveň se přizpůsobit očekávanému vzestupu hladiny moře,“ vysvětluje Philipp Hofmann, CEO Oceanixu.
Futuristicky vyhlížející projekt, který kromě města Pusan podporuje agentura UN Habitat, program pro lidská sídla při OSN, je dílem newyorské technologické společnosti Oceanix a architektonických studií Bjarke Ingels Group a Samoo.