A tak to začíná, napsal na Twitter reportér CNN Omar Jimenez a pod svůj příspěvek nasdílel video, které okouzlilo technologický svět. Je na něm opice před obrazovkou, na které ovládá videohru Pong. Točí při tom sice joystickem, ale jen ze zvyku, joystick je totiž odpojený. Hru kontroluje svou myslí.
Makak zvaný Pager má na každé straně mozku jeden čip od společnosti Neuralink, kterou založil před pěti lety Elon Musk. Ten zrovna ve čtvrtek tweetoval o tom, že první produkty od této firmy umožní lidem trpícím paralýzou ovládat chytrý telefon rychleji než těm, kteří k tomu využívají své palce. Nedlouho poté Neuralink zveřejnil video, kde ukazuje možnosti své technologie v praxi.
Devítiletého makaka lákají k počítači připevněným brčkem, přes které popíjí banánové smoothie. U toho ovládá jednoduchou videohru, v níž si dvě pálky přihrávají míček, pomocí čipů, které se s počítačem spojí přes bluetooth.
Čipy díky dvěma tisícovkám miniaturních elektrod implantovaných v mozkové kůře, zodpovědné za pohyb rukou, zaznamenávají Pagerovu mozkovou aktivitu. Informace z neuronů pak putují do dekodéru, který z nich rozklíčuje plánovaný pohyb. Výstup z dekodéru se následně po lehké kalibraci dá použít k ovládání hry.
Ano, pořád jste na Forbesu a nezabloudili jste do scénáře nového kyberpunkového filmu. Musk slibuje, že pokročilejší verze Neuralinku budou schopné komunikovat mezi sebou, a tak čipy v mozku budou schopné předávat informace tělu, což by třeba mohlo umožnit paraplegikům znovu chodit. A taky vtipkuje, že opice brzy začne vysílat i na Twitchi a Discordu.
Někdo se tomu směje, někomu to přijde fascinující a jiní se jeho snahy děsí a připomínají, že takhle nějak to začalo i v Planetě opic. Každopádně je zjevné, že co se dřív zdálo jako sci-fi, je už dnes součástí reality.