Původně to byla textilka, teď je to dobře promazaný stroj na peníze, který z ní během pěti dekád udělal legendární investor Warren Buffett. A teď s ním má menší problém, i když docela příjemný.
Výroční zpráva dnes investičního fondu Berkshire Hathaway, která byla zveřejněna tento víkend, jen potvrzuje čich na dobré investice osmaosmdesátiletého věštce z Omahy, jak se Buffettovi díky jeho úspěšným zářezům už dlouhá léta přezdívá.
Čtěte také: Warren Buffett pro Forbes: To nejlepší, co mohu poradit o investování
Fond, který má zainvestováno ve firmách vyrábějících nápoje (Coca-Cola) nebo jídlo (Kraft-Heinz), v bankovnictví (Bank of America, Wells Fargo), v pojišťovnictví (Geico), v železniční dopravě (BNSF) i v technologiích (Apple), za třetí čtvrtletí vykázal zdvojnásobení provozního zisku na 6,9 miliardy dolarů a čistý zisk převyšující 18 miliard dolarů.
Vhled do účetní knihy Berkshire Hathaway pak odhalil i obrovské množství hotovosti, která se už pátým kvartálem v řadě pohybuje nad hodnotou 100 miliard dolarů.
A to je důvod, proč Warren Buffett v srpnu rozhodl o zpětném odkupu akcií firmy ve výši 928 milionů dolarů, jak nyní vyšlo najevo. Z celkového jmění Berkshire Hathaway to sice netvoří ani procento, aktuálně třetí nejbohatší muž světa tím ale částečně uspokojil akcionáře fondu. K takovému kroku nesáhl už šest let.
Investoři totiž nikdy rádi nevidí, pokud se peníze válí jen tak ladem na účtu. Buď z nich také chtějí mít zisk například formou dividendy, nebo by je rádi měli zainvestované s vidinou růstu hodnoty, a tím i zisků. Jenže s tím, jak jsou ceny akcií v posledních letech kvůli levným penězům vyhnané vzhůru, žádná velká akvizice od Berkshire Hathaway už dlouho nepřišla.
Naposledy před dvěma lety, kdy BH koupila Precision Castpart Corp. za 32 miliard dolarů. Neznamená to ale, že Buffett prostřednictvím svého fondu neinvestuje. Ve třetím čtvrtletí po menších dealech rozdistribuoval 12,6 miliardy dolarů (navýšil například podíl v Bank of America).
„Je to velmi důležitý signál,“ uvedl pro Bloomberg Jim Shanahan ze společnosti Edward Jones s tím, že Buffett ukázal ochotu použít hotovost firmy na její podporu, pokud si myslí, že akcie firmy jsou podhodnocené.
K tomu má Buffett s viceprezidentem Berkshire Hathaway Charliem Mungerem právo od letošního července, kdy se změnily interní podmínky pro zpětný odkup akcií. Dříve mohli k odkupu přistoupit jen v situaci, kdy byly akcie firmy minimálně o pětinu podhodnocené. Tento limit ale padl, a Buffett tak má de facto volné pole působnosti.
Zpětný odkup akcií je ale současným trendem na podnikovém trhu. Podle statistik firmy Refinitiv se objem zpětných odkupů na celém světě letos vyšvihl už na 3,5 bilionu dolarů, což představuje zhruba třetinový meziroční nárůst.
„Určitě jde o méně rizikovou investici, jelikož svůj byznys znají lépe než byznys veřejně obchodovatelných společností, do kterých by investovali,“ dodal Shanahan.