Kdysi pomohl dostat jedinou českou firmu na Wall Street, teď bude na cestě za úspěchem pomáhat jiným. Někdejší šéf a technický ředitel antivirového gigantu AVG Karel Obluk založil se třemi americkými společníky fond rizikového kapitálu. Jmenuje se Evolution Technology Fund, sídlo má v Curychu a New Yorku, a pokud vás baví nové technologie a máte chuť riskovat, můžete mu svěřit své peníze.
Ale pozor, musíte být opravdu hodně bohatí, protože nepůjde o drobné. Fond vybírá od investorů řádově desítky milionů. V dolarech. Zatím upsal 70 milionů dolarů a časem se chce dostat až na 125 milionů.
Karel Obluk.
V hledáčku fondu jsou hlavně firmy, evropské i americké, zaměřené na kybernetickou bezpečnost. „Bude čím dál těžší zabezpečit firemní data proti útoku zvenčí. Kdysi se kolem firemní infrastruktury vystavěla hradba z klasického zabezpečení typu firewall, ale to už nestačí,“ vysvětlil Karel Obluk letos na jaře, když mluvil s Forbesem o svých plánech do budoucna (celý rozhovor najdete v dubnovém Forbesu). Nový fond už zainvestoval do amerických firem SecurityScorecard a Onapsis (vyrábí zabezpečovací systémy pro SAP nebo Oracle).
Obluk a jeho partneři z bývalého vedení AVG Richard Seewald a Dennis Smith fungovali před vznikem fondu jako nezávislé uskupení (později se k nim přidal ještě J.R. Smith, někdejší šéf celého AVG). Investovali vlastní i cizí peníze do amerických IT firem jako třeba OpenDNS, který nedávno koupilo americké Cisco za 650 milionů dolarů, a v této branži hodlají zůstat i nadále. Nezajímají je čerstvé startupy. Zaměřují se na růstové firmy. Takové, které už mají hotový výrobek, na trhu už uspěly, ale potřebují pomoc s expanzí po celém světě. „Růst takových firem nebude tak překotný jako u startupů, ale riziko pro investory bude mnohem přijatelnější,“ říká Obluk.
Karel Obluk má za sebou byznysový úspěch amerických rozměrů. Brněnský vývojář databázových systémů pracoval nejdřív ve firmě VEMA, jejíž mzdový software dnes používá zhruba polovina firem v Česku. Později ho přetáhli do AVG, tehdy ještě Grisoftu, kde byl šéfem vývoje a technickým ředitelem a přechodně na rok i CEO celé firmy. V roce 2012 vstoupilo AVG jako dosud jediná firma z Česka na Wall Street a její tržní hodnota dnes přesahuje miliardu dolarů.