Kurz za milion korun, který nabízí odsouzený podvodník a vyděrač, nebo zoufalostní marketing kdysi proslulého českého brašnářství. Ale také první klonovaný pes ve střední Evropě. Tohle je trojice nejpodivnějších byznysových příběhů letošního roku.
Flipování nemovitostí
V roce 2020 zmizelo z občanského zákoníku takzvané předkupní právo. Zjednodušeně řečeno šlo o to, že majitelům podílu na nemovitosti, kteří se jej chtějí zbavit, odpadla povinnost nabídnout ho přednostně ostatním vlastníkům.
Střih. Píše se rok 2024 a na realitním trhu se díky absenci předkupního práva ve velkém rozjelo šmelení s podíly v nemovitostech. Pardon, flipování nemovitostí. Praktika vykupování realitních podílů za hubičku a snaha je co nejrychleji „otočit“ s co největším ziskem. Praxe už nabobtnala do takových rozměrů, že se k ní vyjadřují i těžké váhy tuzemského byznysu jako například Petr Borkovec.
O co jde? Na začátku je agresivní oslovování majitelů kousků nemovitostí, zda by se podílu nechtěli rychle zbavit. Krok číslo jedna: koupit podíl pod cenou. Krok číslo dva: obratem jej prodat. Krok číslo tři: profit? Neuvěřitelné příběhy o tom, že takhle lze zhodnotit kapitál i o stovky procent ročně loni začaly zaplavovat sociální sítě.
Česká média posléze začala přinášet příběhy z odvrácené strany tohoto byznysu, popisující nátlakové praktiky některých „flipařů“. Příkladem je, že flipař koupí kus nemovitosti a nastěhuje do ní problémového nájemníka, případně po zbylých vlastnících vymáhá peníze za neoprávněné užívání jeho části domu či bytu.
Tímto nátlakem pak ostatní donutí, aby od něj podíl draze koupili, nebo aby mu naopak prodali své podíly pod cenou. Řada lidí na to z obavy ze zdlouhavého soudního procesu přistoupí.
Nejviditelnější tváří tohoto byznysu na hraně etiky i zákona se v Česku stal Maxim „Flipking“ Ponomarenko, který má s pochybnými realitními obchody bohaté zkušenosti. V minulosti byl několikrát pravomocně odsouzen za podvody a vydírání. Více než pět let strávil ve vězení.
V současnosti je spolumajitelem realitní společnosti MI Estate a jeho sociální sítě jsou plné příkladů úspěšných realitních flipů. Ponomarenko loni rozjel s pomocí youtubera Juraje Sutorise také další významnou nohu svého byznysu – flipovací mentoring.
Všechny zájemce o rychlé zbohatnutí učí, jak to v tomto byznysu chodí, a účtují si za to nemalé sumy. Celoroční mentoring donedávna nabízeli za milion korun. Příliš drahé? Koncem listopadu zorganizovali také třídenní workshop za 150 tisíc korun bez DPH. Stále drahé? Co třeba online kurz flipování nemovitostí za necelých čtyřicet tisíc? A pro ty úplně nejchudší zájemce je zde kniha Bible flipování nemovitostí, která stojí pouhých pět tisíc.
Ponomarenko se Sutorisem zaujali v Česku tisíce lidí, kteří letos na jejich akci Realitní workshop století zaplnili pražskou halu O2 Universum (záznam z akce se prodává za pouhé čtyři tisíce korun). Tihle lidé zároveň představují důležité odbytiště pro jejich realitní spekulace.
Ponomarenko v několika rozhovorech a příspěvcích na sítích popisoval nákupy nemovitostních podílů, které obratem prodal „do mentoringu“ za mnohem vyšší sumu s tím, že jeho svěřenci se je pak snaží prodat ještě dráž.
Jak bude celý byznys fungovat dál, je otázkou, ve firmě MI Estate se totiž nedávno rozhořel boj o moc. Většinový majitel firmy Josef Ondrišek Ponomarenka odvolal z postu jednatele a zároveň vůči podniku uplatnil směnku ve výši 459 milionů korun.
Brašnářství Tlustý
Vybudovat si reputaci trvá věčnost, zničit ji lze během okamžiku. Českým důkazem platnosti známého rčení se letos v létě stalo Brašnářství Tlustý, které se ocitlo na pokraji bankrotu. A pak zase ne.
„Visí nad námi krach. Reálný, opravdový krach. Po jedenácti letech dřiny,“ posteskl si začátkem srpna na firemní facebookové stránce majitel brašnářství Ivan Petrův. Srdceryvný příspěvek doplnil výzvou, ať si od nich zákazníci koupí něco pěkného, ideálně hned. „Každá koruna pomůže,“ prosil Petrův.
Zpravodajská média i řada osobností s dosahem na sítích zprávu rychle rozšířila do celého Česka. Přece jen šlo o známou značku s poutavým příběhem poctivé české dílny vyrábějící kvalitní produkty z kůže.
Prosba z brašnářství nakonec vyvolala takovou vlnu solidarity, že jeho e-shop z návalu nových objednávek zkolaboval. Tohle nadšení vydrželo zhruba čtyřiadvacet hodin. Den po výzvě oficiální facebookový profil firmy v diskusi se zákazníkem napsal následující: „Nikdo nekrachuje. Však jen potřebujeme práci.“
Nového vývoje se média chytla s ještě větší vervou. Bankroty a insolvence v titulcích nahradily variace sousloví „nekrachují, jen chtěli zakázky“. Zákazníci začali objednávky z předchozího dne hromadně rušit. Majitel Ivan Petrův musel požár začít hasit.
„Možná jsem použil expresivní slova,“ řekl Novinkám. „Krach je slovo, které se dá interpretovat různými způsoby,“ sdělil Hrotu24. „Zničili jste firmu, zničili jste jedenáct let budovanou pověst,“ vzkázal Seznam Zprávám.
Podrobněji se pak o celé kauze rozepsal ve vyjádření na stránkách Brašnářství Tlustý. V něm médiím nejdřív poděkoval, že veřejnou prosbu firmy o pomoc „bez jejího vědomí a bez jakékoli autorizace“ rozšířila, jen aby je v dalších řádcích zkritizoval za ostudnou mediální honbu vyvolanou vytržením jednoho „nešťastně a zkratkovitě formulovaného komentáře“ z kontextu.
„Výzva byla hluboce pravdivá a vážná a nebyl to žádný marketingový tah,“ napsal Petrův. Jak ale trefně poznamenal kolega Ondřej Kinkor, jestli takový tah v učebnicích marketingu chybí, měl by tam rozhodně být. Pod heslem zoufalostní marketing.
Klonovaný pes
Net worth v miliardách korun znamená, že si můžete dovolit i věci, které běžné populaci příliš dostupné nejsou. Slavomír Pavlíček s Markem Španělem mají pojízdný tank, Karel Pražák má několik koster dinosaurů a třeba Leon Tsoukernik má bronzovou sochu Vladimira Iljiče Lenina, která dřív stávala na pražském Kulaťáku.
Developer a ředitel táborské zoo Evžen Korec, největší milovník zvířat z našeho žebříčku nejbohatších Čechů, si letos za miliony korun nechal naklonovat psa. Štěně plemene cane corso se jménem Aristocrat II Korec Corso dorazilo do Prahy v září. Tato identická kopie Korcova původního čtyřnohého parťáka, který letos v únoru zemřel, je vůbec prvním klonovaným psem ve střední Evropě.
Majitel společnosti Ekospol provozuje se svou ženou Janou také mezinárodně proslulou chovatelskou stanici psů plemene cane corso. Experimentem s klonováním chtěl podle svých slov otestovat limity moderní genetiky. „Je to biologický zázrak. Vypadá to jednoduše, ale ve skutečnosti je to velmi složitá procedura, která se ne vždy podaří,“ řekl Korec.
V jeho případě nejde o povýšenecký výstřelek. Miliardář je vystudovaným genetikem s titulem kandidát věd, je podepsán pod desítkami patentů a vědeckých publikací. Před podnikatelskou kariérou působil na několika prestižních evropských univerzitách. V rámci tohoto projektu se snaží zjistit, co ovlivňuje délku života zvířat na molekulárně-genetické úrovni.