Technologický podnikatel Jerry Javornický spoluzaložil úspěšné firmy Apptocloud.com a eM client, zainvestoval a pomohl vybudovat české VR studio DIVR Labs a poslední čtyři roky se na denní bázi věnuje svému projektu SpaceKnow.

Čtěte také: Čtyři věci, které potřebujete, abyste dokázali prorazit v Americe

Jeden z nejnadějnějších českých startupů, který analyzuje satelitní snímky a staví nad nimi obchodní modely, roste co do zákaznické báze meziročně trojnásobným tempem a mílovými kroky se přibližuje dalšímu investičnímu kolu financování (tzv. series B).

Jerry Javornický

„Během několika let se z toho může stát Google svého oboru. Umělá inteligence, která pomocí mnoha satelitů analyzuje všechno, co se děje na Zemi, skýtá neomezené možnosti,“ říká muž, který si netyká se Slackem a věří, že bychom se měli naučit lépe využívat český potenciál.

Tohle jsou jeho 4 byznysové rady.


Nebojte se investora

Ve většině svých startupů jsem se velmi dlouho snažil vyhnout investorům. Později jsem pochopil, že pokud chcete do světa a váš produkt opravdu ve velkém škálovat, bez cizích peněz a rad to nepůjde. Jestli vaše ambice nekončí za hranicemi Česka, určitě se investorům nebraňte (ale udělejte si důkladnou due diligence).

Zapomeňte na Slack

Máme tým napříč několika časovými pásmy a různými kulturami a tvrdím, že nejhorší věc, kterou můžete udělat, je komunikovat na Slacku. Spousta věcí se ztratí v překladu, nepochopíte sentiment a budete trávit spoustu času dovysvětlováním.

Pokud tedy řídíte tým ve více zemích, používejte Hangouts nebo jinou hlasovou službu, která simuluje komunikaci tváří v tvář.

Příkladem užití technologie SpaceKnow je Chinese Satellite Manufacturing Index. Ten skrze satelitní snímky sleduje aktivitu ve více než 6 tisících čínských průmyslových oblastech.

Využijte „levné práce“

Česká republika má jedny z nejšikovnějších vývojářů na světě. Dokážou skvělé věci a zároveň jsou náklady na jejich mzdy v porovnání se Západem násobně nižší. Ve využití jejich dovedností tedy máme neuvěřitelný potenciál.

Chybí nám ale podnikatelský přístup, který je charakteristický pro Silicon Valley. Často se domníváme, že pokud sami nejsme programátoři, technologický startup nemůžeme založit.

Jakmile ale člověk začne více cestovat, získávat globální rozhled a hovořit se zakladateli z různých zemí, zjistí, že je to obrovský mýtus.

Nenechte se zmást

Neustále čteme o tom, jak někdo vydělal stovky milionů, získal obří investici či dosáhl na miliardovou valuaci. Lidé pak mají falešná očekávání a předpokládají, že skončí jako Elon Musk nebo Steve Jobs. Je velice jednoduché říct, že když nějaká jiná firma získala od investorů 10 milionů, tak my to dokážeme taky.

Naraisovat peníze či dosáhnout určité valuace by ale nemělo být vnímáno jako úspěch. Jediným měřítkem úspěchu jsou vaši zákazníci a přidaná hodnota, kterou jim poskytujete. Nezapomínejte na to!

Jerry Javornický byl hostem Fireside Chatu, který pořádá pražský StartupGrind.