Nevymýšlí zkratky, nehoní se za instantními řešeními. David Bednář, CEO Drůbežářského závodu Klatovy, drží pevný směr, maká, staví na disciplíně, důvěře v tým a každodenní práci. A právě to je možná ten nejstálejší trend ze všech, o který se podělil v rámci panelu „Work, Life, (dis)Ballance“ na Forbes eventu Trendsetters 2025.

„Já vstávám ve tři ráno, vím, že to není úplně normální,“ říká Bednář bez okolků a s klidem člověka, který takto funguje téměř dvacet let. Spát chodí kolem deváté večer, a jak sám přiznává: „To už jsem mrtvý.“ Ranní klid využívá k soustředěné práci, kdy má prostor vyřídit vše podstatné dřív, než dorazí zbytek týmu.

„Ostatní chodí na šestou. Porady dělám na půl sedmou. Ráno si v klidu udělám spoustu věcí a v deset už vlastně končím – a to jsou všichni rádi, protože mají klid,“ říká s nadsázkou. Jedním dechem dodává, že v Drůbežářském závodu Klatovy má skvělý tým, na který se může spolehnout.

Jeho pracovní den ale nekončí odchodem z kanceláře. Po práci následuje trénink, čas s rodinou a večer se opakuje stejný režim. „Moc toho nenaspím, pět šest hodin denně je maximum. A když mám volno, paradoxně jsem víc rozbitý, než když jedu naplno,“ dodává.

Nepoleví ani o víkendu. „Třeba v šest hodin ráno už jsem na tréninku,“ říká. Sport hraje v Bednářově životě důležitou roli. Dříve se věnoval kulturistice, kde se dokázal prosadit i ve světovém měřítku – ještě ve 47 letech na prestižní soutěži Mr. Olympia, kterou v minulosti nej­více proslavil Arnold Schwarzenegger, získal v amatérské kategorii stříbrnou medaili.

Dnes už ho v posilovně nepotkáte, přechod na box byl podle něj přirozený. „Manželka mi řekla, že už je blbý stát mezi pětadvacetiletými kluky, tak jsem před rokem začal boxovat. Mám domluvené dva zápasy a baví mě to hodně. Jsem zvědavý, jak to dopadne,“ říká. A podporu má prý doma velkou, dokonce s humorem dodává: „Manželka popichuje trenéra, ať mi dá ještě víc, abych doma večer moc neotravoval.“

V čele Drůbežářského závodu Klatovy stojí už řadu let a za tu dobu pochopil, že úspěch se nedá uřídit sám. „Dřív jsem se snažil všechno zvládat sám, ale tak to nefunguje. Tým jsem skládal deset let, někdy jsem někoho vyhodil, jindy přijal, ale dnes už to funguje skvěle. Lidi vědí, co mají dělat, výsledky jsou,“ popsal.

Firma má dnes kolem 800 zaměstnanců a funguje v třísměnném provozu. „Jsme produkční firma, takže shon začíná od rána. Výrobní ředitel klidně přijde ve dvě ráno,“ popsal.

info Foto Martin Svoboda

Ani přes tuto zátěž by nic neměnil. „Co se mělo stát, se stalo. Neměnil bych nic.“ A pokud by měl něco doporučit lidem, kteří přemýšlejí o tom, že začnou sportovat, má jasno. „Najděte si trenéra. U kulturistiky i boxu jsou základy zásadní. Bez trenéra to nejde,“ řekl.

Odpočinek pro něj není lenost, ale spíš změna rytmu. Kromě sportu si čas najde i na rodinu, ale jak říká, když trénink chybí, tělo to pozná. „Je to jako u vrcholových sportovců – lepší pořád jet než se zastavit,“ přiznal.

A sny? „Spoustu jsem si jich už splnil. Dnes chci, abychom byli zdraví, spokojení a aby firma fungovala. Peníze vám koupí skoro všechno, ale zdraví ne,“ uzavřel.