Forbes přináší přehled deseti amerických miliardářů a miliardářek, kteří se ke svému jmění vypracovali prakticky od nuly.
Během nedávno uplynulých vánočních svátků měli nejbohatší Američané být za co vděční. S rostoucím akciovým trhem jich je rekordní počet a jsou bohatší a mocnější než kdykoli předtím.
Zdá se, že štěstí teď hraje pořád v jejich prospěch, ale řada z nich s takovým štěstím rozhodně nezačínala. Zatímco spousta dnešních miliardářů se v přebytku už narodila nebo měla v životě velký náskok díky rodinným konexím, desítky dalších vzešly téměř z ničeho. Jejich příběhy ukazují, jak daleko to někdo může dotáhnout během jedné generace.
Takový příběh může vyprávět například Frank VanderSloot, zakladatel wellness společnosti Melaleuca, který strávil dětství prací na farmě v Idahu a vysokou školu si mohl dovolit jen díky tomu, že bydlel v prádelně.
„Naši neměli moc peněz, ale když mi bylo asi osm let a táta mi domů přinesl kartonovou krabici s dírami, byl jsem naprosto nadšený, protože jsem si byl jistý, že je v ní něco živého,“ řekl VanderSloot v rozhovoru pro Forbes, když vyprávěl o svém nejoblíbenějším vánočním dárku z dětství.
„Uvnitř byl holub! Táta pracoval na železnici, takže ho chytil a přinesl domů.“ Nyní má VanderSloot podle odhadů majetek v hodnotě 3,2 miliardy dolarů, což je částka, za kterou by si mohlo pořídit holuba každé dítě ve Spojených státech.
Každý rok sdílí Oprah Winfrey ve svém výběru nazvaném „Favorite Things“ (Oblíbené věci) nápady na vánoční dárky. Ale když jako dítě žila s matkou samoživitelkou na sociálních dávkách, dárky pro ni zdaleka nebyly samozřejmostí.
Když jí bylo dvanáct let, dozvěděla se, že Santa Claus neexistuje, a její matka jí řekla, že si ten rok nemohou dovolit slavit Vánoce, jak jednou zmínila ve své stejnojmenné talkshow. Vybavila si, jak se děsila okamžiku, kdy bude muset svým vrstevníkům říct, že nedostala jediný dárek.
Ale když se u ní doma nečekaně objevilo několik jeptišek, které jí nabídly jídlo a panenku, staly se z toho nejlepší Vánoce jejího života. Winfrey, jejíž majetek se nyní odhaduje na tři miliardy dolarů, se snaží tuto laskavost oplatit tím, že daruje hračky desítkám tisíc znevýhodněných dětí.
VanderSloot a Winfrey ovšem nejsou zdaleka jedinými miliardáři, jejichž Vánoce a další svátky bývaly v dětství skromnější. Tady jsou někteří z nich:
1. Harold Hamm
Čisté jmění: 18,5 miliardy dolarů
Hamm se narodil jako jeden ze třinácti sourozenců chudým pachtýřům v Oklahomě. Jako dítě vypomáhal rodině tím, že bosý sbíral bavlnu. V šestnácti letech si pak našel práci na čerpací stanici. To v něm podnítilo zájem o ropu a zemní plyn, který ho dovedl až k založení firmy na přepravu vody na ropná pole.
V roce 1967 založil společnost Continental Resources, která nyní těží 400 tisíc barelů ropy a plynu denně. V roce 2022 Hamm převedl společnost do soukromého vlastnictví tím, že skoupil její akcie v rámci transakce v hodnotě 27 miliard dolarů.
2. Jan Koum
Čisté jmění: 16,4 miliardy dolarů
Jan Koum vyrůstal v domě bez teplé vody na venkově nedaleko Kyjeva. Když mu bylo šestnáct let, odstěhoval se do Kalifornie se svou matkou, která je oba živila jednak prací chůvy, a pak invalidním důchodem, když onemocněla rakovinou.
Koum si také vydělával jako uklízeč v obchodě s potravinami. Poté založil společnost pro okamžité zasílání zpráv WhatsApp, kterou v roce 2014 prodal Facebooku za devatenáct miliard dolarů. Smlouvu podepsal na schodech úřadu sociální péče, kde kdysi vybíral potravinové lístky.
3. David Steward
Čisté jmění: 11,4 miliardy dolarů
Afroameričan David Steward vyrůstal v padesátých letech minulého století v americkém státě Missouri, kde v té době vládla tvrdá rasová segregace. Jeho otec živil sedm dětí z platu popeláře, mechanika nebo údržbáře.
Začátky společnosti World Wide Technology (WWT), kterou Steward založil až v roce 1990, také nebyly růžové. Zříkal se výplaty, a dokonce sledoval z parkoviště, jak mu zabavují auto. Dnes má WWT roční obrat dvacet miliard dolarů a Steward je nejbohatším Afroameričanem ve Spojených státech.
4. Igor Olenicoff
Čisté jmění: 8,3 miliardy dolarů
Olenicoff, syn rodičů s vazbami na ruskou carskou rodinu, kteří uprchli ze své domovské země po bolševickém převratu, vyrůstal v Íránu. Jeho rodina se v roce 1957 přestěhovala do Spojených států se čtyřmi kufry, ze kterých bylo během první noci v nové zemi odcizeno vše cenné.
Jeho matka a otec získali práci jako uklízečka a údržbář, zatímco on si našel práci v železářství. Nyní Olenicoff vlastní realitní impérium zahrnující téměř 750 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor a více než sedmnáct tisíc bytových jednotek po celých Spojených státech.
5. Gail Miller
Čisté jmění: 4,4 miliardy dolarů
Miller se narodila jako šesté z devíti dětí těsně po Velké hospodářské krizi ve třicátých letech minulého století do rodiny s tak malými prostředky, že měli jen jednu žárovku a museli ji přenášet z místnosti do místnosti.
Spolu se svým manželem, který zemřel v roce 2009, bývalým manažerem náhradních dílů ve společnosti Toyota, proměnila jediné dealerství Toyoty v jednu z největších sítí prodejců automobilů v USA.
V roce 2021 ji pak prodala společnosti Asbury Automotive za 3,2 miliardy dolarů. Nyní vlastní investiční společnost Larry H. Miller Group.
6. Bob Parsons
Čisté jmění: 3,9 miliardy dolarů
Parsons vyrůstal v chudé čtvrti v americkém Baltimoru. Jeho matka byla ženou v domácnosti a trpěla duševní chorobou, otec pracoval coby prodavač nábytku pro Montgomery Ward. Oba byli těžkými gamblery.
„Karty, koně, bingo, cokoli, na co si vzpomenete,“ svěřil se jednou Parsons americkému Forbesu. „Když jste gambler, nemáte moc peněz, zvlášť když jich už na začátku máte málo.“
Poté, co se Parsons potýkal s problémy ve škole a málem na střední propadl, vstoupil do námořní pěchoty a odjel do Vietnamu. Vrátil se se čtyřmi vyznamenáními, včetně Purpurového srdce, a s posttraumatickou stresovou poruchou.
Poté však zbohatl na webhostingové firmě GoDaddy, kterou později prodal. Vlastní značku golfových holí PXG, prodejny motocyklů, komerční nemovitosti a věnoval miliony dolarů na pomoc válečným veteránům.
7. David Murdock
Čisté jmění: 3,7 miliardy dolarů
Murdockův otec a matka měli nestabilní příjem jako podomní prodejce a pradlena. Čtrnáctiletý Murdock s dyslexií zanechal školy a staral se o sebe sám. Pracoval a bydlel nad benzinovou pumpou a během druhé světové války byl odveden do armády.
Po návratu si půjčil 1800 dolarů na otevření bistra. Poté začal investovat do nemovitostí a nakonec skupovat společnosti, včetně Castle & Cooke, která vlastnila výrobce ovoce a zeleniny Dole Food.
Dnes je 101letý muž propagátorem zdravé výživy (jí převážně vegetariánskou stravu) a je posedlý otázkou longevity. Doufá, že se dožije 125 let.
8. Howard Schultz
Čisté jmění: 3,3 miliardy dolarů
Když bylo Schultzovi sedm let, jeho otec, řidič rozvážející látkové pleny, upadl v práci, neměl zdravotní pojištění a nedostával žádný plat. Howard Schulz vyrůstal na brooklynském sídlišti, kde si podle jeho slov rodina nemohla vždy dovolit platit nájem.
V autobiografii z roku 2019 Schultz napsal, že si na studium na Northern Michigan University vydělával prací barmana a občas prodejem své krve.
V osmdesátých letech minulého století převzal jako generální ředitel Starbucks – tehdy regionální kavárenský řetězec s necelým tuctem prodejen – a vybudoval z něj nadnárodní gigant, který má dnes přes čtyřicet tisíc poboček po celém světě.
9. John Paul DeJoria
Čisté jmění: 3 miliardy dolarů
John Paul DeJoria vzpomíná na to, jak mu jeho matka samoživitelka jednou, když chodil v padesátých letech minulého století na střední školu v centru Los Angeles, řekla, že rodina má na bankovním účtě jen 27 centů.
Dvakrát byl bezdomovcem a žil ve svém autě, mimo jiné také v roce 1980, když spoluzakládal společnost John Paul Mitchell vyrábějící šampony. Jeho celoživotní úspory tehdy činily sedm set dolarů.
Nyní nabízí více než sto vlasových a stylingových produktů ve více než osmdesáti zemích. DeJoria také v roce 1989 koupil podíl ve společnosti Patrón Spirits a v roce 2018 ji prodal firmě Bacardi za 5,1 miliardy dolarů.
10. Rihanna
Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů
Popová hvězda z Barbadosu měla těžké dětství, zejména proto, že její otec, který prodával oblečení v pouličním stánku, trpěl závislostí na drogách a alkoholu. Její stres se projevoval pravidelnými migrénami, které byly tak bolestivé, že lékaři měli podezření, že by je mohl způsobovat nádor.
Poté, co na konkurzu ohromila hudebního producenta Evana Rogerse, vydala osm platinových studiových alb. Díky své kosmetické řadě Fenty Beauty, kterou spoluvlastní s francouzskou obchodní společností LVMH, je nyní jednou z nejbohatších muzikantek na světě.