Jste tím, co na síti olajkujete, říkají experti na virtuální svět. A přestože ikonu, která má být opakem „lajku“, vývojáři Facebooku teprve chystají, už dnes je z vašeho profilu možné vyčíst i to negativní. Třeba rozvod rodičů.
Ačkoli to zní trochu zjednodušeně, právě naše výpady do online světa podávají podle profesora psychologie Michala Kosinskiho z univerzity ve Stanfordu docela přesnou informaci o tom, kdo jsme a co cítíme. „Z našeho digitálního otisku se dají velmi snadno vyčíst jak naše obecné, tak i ty nejintimnější pocity,“ říká Kosinski pro server Quartz.
Z internetu se dá vydedukovat i natolik citlivé téma, jako jsou rodinné trable. Stačí k tomu vyšší či nižší koncentrace aktivity u jednoho z rodičů. „Když jsem poprvé viděl výsledky, začal jsem o svých metodách pochybovat a udělal analýzu ještě jednou a pak znovu,“ vyprávěl profesor, který zprvu nemohl uvěřit pravidlu, které na Facebooku platí – to, čemu tu projevíte náklonnost, může být ovlivněno rozvodem. Byť se třeba udál před několika lety.
Při počítačové analýze dat toho ale Facebook o vás prozradí mnohem víc: o vašich návycích včetně kouření či pití, drogách a sexuální orientaci, o názorech na politiku i náboženství. Vše, co se Kosinski při svých studiích pokoušel odhadnout, sociální sítě do jisté míry potvrdily. A často velmi přesně. Ostatně sami si to můžete vyzkoušet pomocí aplikace Centra psychometrie při univerzitě v Cambridge.
Takový nástroj ale může být podle profesora užitečný třeba i při seznamování, kdy se o sobě lidé navzájem dozvídají více právě díky informacím, které jsou veřejně dostupné na síti. „Dá se z nich dokonce vytvořit posudek. Pro nás lidi není jazyk statusů na Facebooku nebo tweetů možná tolik průkazný, ale počítače schopné zkombinovat tisíce informací dokážou dojít k přesným predikcím. Facebook často poskytne informace, které jsou našemu já bližší, než jaké pak odhalíme při osobním setkání,“ dodává Kosinski.