Průměrná cena starších bytů v Praze se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vrátila na hodnoty z konce roku 2021. Ve srovnání s jarním nárůstem cen ztratil průměrný byt o velikosti 65 metrů čtverečních v širším centru metropole na hodnotě skoro 680 tisíc korun. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů – realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.

Koncem prvního čtvrtletí loňského roku vyšel starší byt v Praze skoro na 123 tisíc korun za metr čtvereční. Během roku ale cena klesala a ve čtvrtém čtvrtletí byla zhruba na částce 112 500 korun, což je prakticky stejně jako ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Podobný vývoj cen zaznamenalo Brno, kde stejný byt oproti loňskému maximu ztratil na hodnotě 475 tisíc korun. Průměrná cena metru čtverečního v Brně klesla na 87 902 korun.

„Nůžky mezi jednotlivými byty se na trhu nepřestávají rozevírat. Ceny klesají výhradně tam, kde má nemovitost některý z handicapů – například velkou dojezdovou vzdálenost, je před rekonstrukcí nebo v energeticky nehospodárné budově. Pražské i brněnské byty v dobrých lokalitách se i dnes prodávají za podobné ceny jako v létě,“ uvedl za Bezrealitky.cz Hendrik Meyer, šéf EHS.

Nejlevněji se prodávaly byty v Ústeckém kraji. Za metr čtvereční tam zájemci zaplatili 32 486 korun, což je o čtyři procenta méně oproti třetímu čtvrtletí. V Karlovarském kraji potom byly za 36 406 a v Moravskoslezském kraji za 40 273 korun za metr čtvereční. V obou krajích došlo k poklesu o devět procent.

„Že je realitní trh na skluzavce, to je již jasné. Nyní se jen snažíme předpovědět, jak bude dlouhá,“ řekl Meyer z EHS. Odhaduje, že dílčí propady cen u starších bytů lze očekávat ještě v prvním čtvrtletí letošního roku, ale převažovat bude spíše stagnace. V druhé polovině jara se podle něj trh nadechne a může se dostavit významný obrat.

Podle studie se také ve čtvrtém čtvrtletí snížil počet zájemců o nájem. Zatímco se v srpnu o jeden ucházelo průměrně 39 lidí, koncem roku to bylo pouze šestnáct. Důvodem je podle EHS větší počet nemovitostí v nabídce. „Byly nejen domy a byty po ukrajinských uprchlících vracejících se do vlasti, ale také zrekonstruované byty, které byly koupené těsně před zpřísněním hypotečních úvěrů na jaře loňského roku,“ uvádí EHS.

Zejména v Praze a Brně roste počet domácností, pro které je ekonomicky výhodnější začít svůj velký byt pronajímat a přestěhovat se do menšího. Byt, který původně poskytovaly například svému studujícímu potomkovi, dnes také raději dají do volné nabídky. „Více a více domácností pronájmem kompenzuje růst nákladů,“ dodal ředitel služby Tvůj Správce Tomáš Bojda.