Cena mědi se v pondělí dostala nad jedenáct tisíc dolarů (v přepočtu 249 950 korun) za tunu a zdolala další rekord. Podle analytiků je za dlouhotrvajícím růstem jednak spekulace, jednak předpoklady, že poptávka po tomto základním kovu se bude zvyšovat, zejména v Číně. Od začátku roku se cena mědi na londýnské burze kovů zvýšila přibližně o 29 procent.
Cena tříměsíčního kontraktu na měď dopoledne na LME vykazovala růst o více než tři procenta na 11 034 dolarů za tunu. Předtím se dostala až na 11 104,50 dolaru, což byl proti předchozímu obchodnímu dni nárůst o 4,1 procenta.
Na šanghajské termínové burze jsou ceny ještě vyšší. Nejaktivněji obchodovaný kontrakt s dodáním v červenci tam vykazoval růst skoro o šest procent na 88 130 jüanů (276 900 korun) za tunu a brzy ráno se jeho cena vyšplhala až na rekordních 88 940 jüanů. Od začátku roku měď v Šanghaji zdražila zhruba o 26 procent.
Peking minulý týden oznámil několik opatření, kterými chce podpořit realitní sektor. Ten se v Číně dlouhodobě potýká s problémy, zejména kvůli dluhům, vláda chce ale dalšímu šíření problémů zabránit. K růstu zájmu o základní kovy přispívají i lepší údaje o vývoji čínského průmyslu.
Jeden z obchodníků poznamenal, že pondělní růst cen kovů zhoršilo takzvané systematické obchodování. V tomto případě obchodníci sledují grafy a technickou analýzu a snaží se obchodovat metodicky, jen za účelem dosažení zisku.
Ceny termínových kontraktů, na které se zaměřují zejména spekulanti, neodrážejí růst poptávky na fyzickém trhu s mědí. Přirážka k ceně za dovoz mědi do oblasti Šanghaje byla minulý týden v pátek nulová, ve srovnání s přirážkou šedesáti dolarů v březnu. To signalizuje, že poptávka po dovozu je aktuálně slabší.
Zásoby mědi na burze SHFE se naposledy pohybovaly kolem 290 376 tun, zatímco začátkem roku činily 33 130 tun. A to i přesto, že v květnu bývá v Číně po mědi obvykle vysoká poptávka.
Minulý týden se převážně kvůli technickým faktorům prudce zvýšila cena kontraktu na měď na komoditní burze COMEX v New Yorku. To některé obchodníky přivedlo k plánu koupit měď na fyzickém trhu a dodat ji do amerických skladů.
„Pokud je historie vodítkem, pak obavy z promeškání příležitosti posunou měď ještě výše, než se na trh vrátí zdravý rozum a než zpomalení růstu globální ekonomiky začne ukazovat svůj stín,“ poznamenal ředitel společnosti Metal Intelligence Centre Sandeep Daga. Odkazoval tím na vývoj na trhu s ropou v roce 2008, kdy ceny v rychlém sledu vzrostly na rekord, z něhož pak zase rychle sestoupily.
Z ostatních základních kovů hliník na LSE přidával přes půl procenta nad 2628 dolarů za tunu, zinek vykazoval růst o více než procento nad 3070 dolarů za tunu a cena olova byla vyšší skoro o jedno a půl procenta blízko 2316 dolarů. Cín měl k dobru přes jedno procento na 34 625 dolarů a nikl přes dvě a půl procenta na 21 625 dolarů za tunu.