Cena plynu pro evropský trh se dnes dopoledne zvýšila zhruba o třetinu a je vysoko nad hranicí 100 eur za megawatthodinu. Podle obchodníků je to reakce na oznámení, že ruské vojenské síly na pokyn prezidenta Vladimira Putina zahájily útok na Ukrajinu.
Kolem 10:30 našeho času se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v březnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku pohybovala kolem 118 eur za megawatthodinu a vykazovala tak růst asi o 32 procent. Předtím růst přesáhl i 40 procent.
Ceny plynu rostou čtvrtý den po sobě spolu s tím, jak se situace na Ukrajině vyostřuje. Zvyšuje se například i cena uhlí.
Rusko dnes brzy ráno zahájilo raketovou palbu a vyvolalo nejhorší bezpečnostní krizi, jakou Evropa zažila za poslední desítky let. Ukrajinské ministerstvo vnitra varovalo, že hlavní město Kyjev je terčem útoku, a vyzvalo občany, aby se uchýlili do krytů.
V Evropě, která už se nachází uprostřed energetické krize, toto nové napětí vystavuje zásoby paliv dalšímu tlaku. Kontinent je závislý na Rusku z více než třetiny dodávek plynu a nízké zásoby paliva už loni poslaly ceny na rekordní úrovně. Obavy o dodávky budí reakce Ruska na nové sankce, které chystá Západ.
Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy pokračuje bez omezení, uvedla dnes ráno s odkazem na sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom agentura Interfax. Rusko si klade za cíl udržet své dodávky plynu do zahraničí nepřerušené, řekl začátkem týdne ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov.
Prudký cenový růst zaznamenává i ropa. Barel severomořské ropy Brent poprvé od roku 2014 překonal hranici 100 dolarů.