Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve středu stoupla téměř na 39 eur (985 korun) za megawatthodinu a ocitla se nejvýše v letošním roce. Mohou za to obavy z přerušení dodávek kvůli rusko-ukrajinským bojům v blízkosti tranzitního bodu důležitého pro ruský plyn, uvedl server tradingeconomics.com.
Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku odpoledne stoupla o 5,7 procenta na 38,75 eura za megawatthodinu. Právě tato cena je pro evropský trh s plynem určující.
Rusko ve středu podle dostupných informací vede intenzivní boje s ukrajinskými silami v Kurské oblasti, blízko ruského města Sudža, kde je poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Tuto stanici, přes kterou denně proudí až 42 milionů metrů krychlových plynu, ovládly podle ruských blogerů ukrajinské jednotky, upozornila stanice BBC. Dodala, že informace není potvrzena, Moskva ani Kyjev se nevyjádřily.
Ukrajinský provozovatel přenosové soustavy zemního plynu agentuře Reuters řekl, že ruský zemní plyn pokračuje v normálním tranzitu přes Ukrajinu do Evropy, navzdory zprávám o střetech poblíž města Sudža. „Požadavky na objem přepravy byly potvrzeny a fyzický tok plynu je zachován,“ uvedl.
Od 26. července ceny zemního plynu v Evropě stouply zhruba o dvacet procent. Způsobilo to zvýšené napětí na Blízkém východě, které vyvolává obavy z možného přerušení dodávek. Kromě toho se v příštím týdnu v regionu očekává horké počasí, které může zvýšit poptávku v energetickém sektoru.
Navzdory těmto faktorům jsou evropské zásobníky plynu podle odborníků dostatečně plné. V současnosti jsou zaplněné z více než 86 procent a blíží se cílové hodnotě. K 1. listopadu by měly být plné na devadesát procent.