Ceny ropy ve čtvrtek klesají. Může za to očekávání, že snížení úrokových sazeb ve Spojených státech by mohlo být odloženo. Ztráty částečně zmírnily příznivé údaje o čínském obchodu, které jsou dobrým znamením pro poptávku v zemi. Čína je největším světovým dovozcem ropy.
Kolem čtvrtečních 18:00 cena severomořské ropy Brent klesala o jednu desetinu procenta na 82,92 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela tři desetiny procenta a prodávala se za 78,89 dolaru za barel.
Ve středu ceny ropy výrazně rostly. Reagovaly tak na zprávu o zásobách v USA za minulý týden, která ukázala, že zásoby ropy rostly méně, než se očekávalo, a zásoby pohonných hmot naopak klesly více. To naznačuje, že poptávka v USA je silná.
Trhy se nyní připravují na to, že centrální banka USA (Fed) by mohla odložit své první snížení úrokových sazeb na druhou polovinu letošního roku. To by podpořilo americký dolar. Silný dolar zdražuje cenu ropy pro neamerické investory a jejich zájem o ropu tak klesá, což většinou způsobí i snížení ceny ropy.
Šéf Fedu Jerome Powell ve středu uvedl, že banka stále předpokládá snížení úroků v letošním roce. Pokrok v oblasti inflace však není jistý.
Čínský dovoz i vývoz překonaly v prvních dvou měsících roku očekávání. To je pozitivní signál pro politiky, kteří se snaží podpořit hospodářské oživení. Podle analytiků je to také pozitivní signál pro výhled poptávky na ropném trhu.
Vedoucí oddělení ropných trhů a průmyslu Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Toril Bosoniová ve čtvrtek řekla, že světový trh s ropou je relativně dobře zásoben, protože růst poptávky se zpomaluje, zatímco nabídka z amerického kontinentu se zvyšuje.
IEA proto očekává, že ropné trhy budou „relativně klidné“, přestože se skupina OPEC+ nedávno rozhodla prodloužit současné omezení těžby do konce druhého čtvrtletí. Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem.
Loni celosvětová poptávka po ropě stoupla o 2,3 milionu barelů denně, letos bude růst nižší, podle Bosoniové má činit 1,2 milionu až 1,3 milionu barelů denně. Dodávky mají vzrůst na rekordních 103,8 milionu barelů denně, a to výhradně díky producentům mimo skupinu OPEC+. „To zatím stačí k pokrytí růstu poptávky,“ dodala Bosoniová.