Cena ropy na světových trzích nepřestává padat. Sice už se nepohybuje v záporu jako na samém úvodu týdne, kdy končilo obchodování květnových kontraktů, červnové ovšem nepřesáhly hranici 18 dolarů za barel a míří dolů.
Americká ropa WTI s dodávkami v červnu se ve středu ráno obchodovala pod 12 dolary za barel, výprodeje se pak přelily i do evropské ropy Brent, jejíž hodnota během rána klesla o 13 procent na 16,8 dolaru za barel. Před rokem přitom barel stál 60 dolarů.
„Jedná se o důsledek bezprecedentního přebytku ropy na trhu, který vede k přeplnění skladových zásob. Dostali jsme se do paradoxní situace, kdy obchodníci nechtějí nést náklady spojené se skladováním ropy a raději černé zlato prodají za zápornou cenu,“ vysvětluje pro Forbes jeden z oslovených analytiků, Štěpán Křeček z BHS. Zároveň ale jednohlasně s dalším osloveným analytikem dodává, že cena benzinu pod 20 korun neklesne.
Koronavirus ochromil světovou ekonomiku, zmrazil poptávku po ropě, a sklady po celém světě se tak plní. „Zavřít vrt je nejen drahé, ale hlavně technologicky těžké a nemusí se podařit takový vrt znovu oživit. Ropa tedy dál prýští a vy ji musíte vylít někam jinam než do potoka,“ vysvětluje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň s odkazem na klíčový ropný hub v americkém městečku Cushing, které je velikostí srovnatelné například s Benátkami nad Jizerou.
Zásobníky ropy v něm mají kapacitu 76 milionů barelů denně, jen od února se objem ropy v nich zvýšil o více než polovinu a dnes dosahují na 80 procent kapacit.
Sto šedesát milionů barelů ropy se pak nachází v tankerech po celém světě, které nyní ztratily cíl své cesty a čekají na oživení poptávky na mořích či v přístavech. Bizarní případ spojený se skladováním ropy řeší v americkém St. Louis.
Ředitel jedné tamní základní školy si v lednu v jednom investičním časopise přečetl o ropě jako o zajímavé investiční příležitosti a prostředky školy, které 10 let investoval do různých podílových fondů, vložil do černého zlata. To teď nikdo nechce, a škola tak řeší problém, kam s 10 miliony barelů. Tento příklad vlastně dobře ilustruje, proč jsou prodávající kupujícím ochotni za dodanou ropu platit.
Současná situace ale rozhodně neznamená, že by vám obsluha čerpací stanice měla dávat peníze za to, že si načepujete plnou nádrž benzinu nebo nafty. Nekupujete surovou ropu a z pistolí teče produkt, který musel být rafinován, distribuován, skladován, a nesmíme zapomenout na spotřební daně, kterými je tento byznys hodně ovlivněn.
„V korunách klesly ceny ropy od poloviny února zhruba o polovinu. V dolarech o něco více, ale také klesla koruna. To ale neznamená, že by o polovinu měly klesnout ceny benzinu. Při dnešních cenách tvoří zhruba dvě třetiny jeho ceny daň. Spotřební, DPH, a dokonce i DPH ze spotřební daně. Při dnešních 27 korunách za litr benzinu je cena bez daně necelých 10 korun,“ vypočítává Bartoň.
Průměrná cena za litr benzinu u českých čerpacích stanic činí k 21. dubnu 26,70 koruny, u nafty je o 20 haléřů vyšší. U sítě „benzinek“ Tank ONO podnikatele Jiřího Ondry, která se vyznačuje svým nízkomaržovým byznysem, se ale ceny za litr naturalu dostaly v tomto týdnu na 22,50 koruny za litr. Podle analytiků je ale nemožné, aby se letos podívaly pod hranici 20 korun.
„Průměrné ceny pohonných hmot pravděpodobně již nikdy nesestoupí pod hranici 20 korun za litr. To dřív vláda zvýší spotřební daně, než aby pohonné hmoty byly tak levné,“ říká Křeček.
„Při ceně 20 korun za litr by daně činily 82 procent ceny a na ropu, dopravu a všechny ostatní součásti výroby by zbylo 3,70 koruny za litr. To by nezvládla ani záporná cena ropy Brent,“ přidává se Bartoň. V rámci průměrných cen vidí oba analytici letošní dno o dvě až tři koruny níže, než jsou dnes.
Jak se situace bude dál vyvíjet, závisí na tempu uvolňování karanténních opatření v souvislosti s pandemií. Rychlý obrat se nedá čekat, ropa bude několik dalších měsíců i nadále pod tlakem. Kvůli tomu se předpokládá konsolidace na trhu českých čerpacích stanic. Mnoho z nich nyní prodává bez jakékoli marže.
„Velké čerpací stanice mají lepší polštář z minula. U těch menších očekávám, že je spousta majitelů prodá do větších sítí. Bude to znamenat další snížení konkurence na trhu, tedy špatnou zprávu pro motoristy,“ uzavírá Křeček z BHS.