Ceny komodit na světových trzích byly v prvním čtvrtletí velmi rozkolísané a jejich pokles z počátku roku vystřídalo v březnu zdražování. Nejvíce zlevnil plyn, elektřina, železná ruda, kukuřice či pšenice. Naopak výrazně zdražil cukr, ropa a hlavně kakao. Hlavní komoditní index od začátku roku do 28. března vykazoval nárůst půl procenta.
„Komoditní trhy od počátku roku stagnují, ovšem pohyby jsou velmi výrazné. Ještě v polovině února zaznamenávaly komodity masivní ztráty. Prudký březnový růst však poklesy zlikvidoval. Trhy táhnou vzhůru ropa a kakao, naopak zemní plyn, kukuřice a železná ruda ztrácejí,“ řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.
Cena severomořské ropy Brent letos podle něj vzrostla o 12,5 procenta. Texaská ropa WTI přidala dokonce 14,5 procenta. Za tímto růstem stojí především geopolitické napětí. Zároveň trh pociťuje utažené kohoutky organizace OPEC+. Rostou také velkoobchodní ceny paliv v Rotterdamu. Cena nafty přidala osm procent a cena benzinu se zvýšila o 25 procent.
Ceny dalších energetických komodit se však už nevyvíjely zcela jednoznačně. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, klesá v tomto roce o 21 procent.
Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce letos klesá o jedenáct procent. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce roste o sedm procent. Ještě v průběhu února však uhlí zaznamenalo více než desetiprocentní ztrátu.
Ve skupině průmyslových kovů nejvíce zlevnil hliník. Jeho cena letos klesá o 3,6 procenta. Cena niklu letos stagnuje. Naopak cena mědi se začala zvyšovat. Tento kov roste od začátku roku o 3,5 procenta.
Investoři čím dál více sázejí na hospodářské oživení v Číně. Ztráty však stále předvádějí železná ruda s propadem o 21 procent a ocel s poklesem o šestnáct procent v Číně. Tyto poklesy souvisejí s nejasnými vyhlídkami tamního sektoru nemovitostí.
Cena zlata za první čtvrtletí letošního roku stoupla o zhruba šest procent, uvedl analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cenu žene podle něj nahoru silná maloobchodní poptávka a rekordní nákupy centrálních bank. Stříbro od začátku roku zdražilo o tři procenta. Cena platiny se propadla téměř o desetinu. Podobně letos kleslo i palladium, které ztratilo deset procent.
„Ve skupině zemědělských komodit je jednoznačnou hvězdou kakao,“ upozornil Tyleček. Jeho cena letos vzrostla o 137 procent. Jde o největší zisky z globálně obchodovaných komodit v tomto roce. Ještě v minulém měsíci se kakao obchodovalo s poloviční cenou.
Cena cukru roste o osm a půl procenta kvůli suchu v Indii a Brazílii. A daří se také bavlně, která přidává třináct procent. Cena kávy letos stagnuje. Nejvíce ze všech skupin komodit se v roce 2024 zatím nedaří obilovinám. Pšenice klesá o 12,5 procenta, kukuřice ztrácí 9,3 procenta a sójové boby osm procent.