Loni na významných světových trzích o desítky procent zlevnil plyn, elektřina, nikl, kukuřice nebo pšenice. Naopak výrazně zdražilo zlato, železná ruda či kakao. Komoditní index agentury Bloomberg pak za loňský rok zaznamenal pokles o dvanáct procent.
„Vývoj cen na komoditních trzích v závěru roku byl velmi rozkolísaný. Nakonec však převládl negativní vývoj, který uvrhl komoditní index agentury Bloomberg do dvanáctiprocentní ztráty za rok 2023. Výrazné poklesy předvedly energie, které unisono klesaly v čele se zemním plynem. Na opačné straně spektra stojí železná ruda. Velkým překvapením je propad obilovin, jako jsou kukuřice a pšenice,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček.
Cena ropy zaznamenala výrazné cenové pohyby, zejména v reakci na politiku organizace OPEC+ a na vývoj globální ekonomiky. Skupina OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem.
Cena severomořské ropy Brent loni ztratila zhruba deset procent a na konci minulého týdne se pohybovala kolem 77 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate zlevnila v podobném rozsahu a obchodovala se poblíž 72 dolarů za barel.
Průměrná cena benzinu na čerpacích stanicích v Česku klesla o 22 haléřů na 35,92 koruny za litr, naopak cena nafty byla ve srovnání se začátkem loňského roku levnější o jednu a půl koruny a činila 36,21 koruny za litr.
Loni klesly také ceny dalších energetických komodit. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro vývoj cen pro konečné zákazníky, klesla o 64 procent na 37 eur (zhruba 914 korun) za megawatthodinu.
Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v tomto roce loni klesla o 62 procent na 93 eur (necelých 2300 korun) za megawatthodinu, cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce pak loni ztratila 29 procent na 117 dolarů (2600 korun) za tunu.
Ve skupině průmyslových kovů vykázal nejvyšší ztráty nikl. Jeho cena se loni propadla o 44 procent na 16 900 dolarů (378 tisíc korun) za tunu. Hliník ztratil 5,6 procenta na 2245 dolarů (padesát tisíc korun) za tunu, cena mědi naopak loni o 2,7 procenta vzrostla a dostala se na 8600 dolarů (192,5 koruny) za tunu.
Cena zlata loni vzrostla zhruba o čtrnáct procent nad 2075 dolarů (46 tisíc korun) za troyskou unci a přiblížila se rekordu, upozornil analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
Stříbro růstové tažení žlutého kovu nenásledovalo, loňský rok zakončilo asi 1,3 procenta nad hodnotou ze začátku roku s cenou nad 24,20 dolaru (541 korun) za unci.
Platina, hojně využívaná v automobilovém průmyslu, zlevnila zhruba o sedm procent přibližně na 1008 USD/oz.
Ve skupině zemědělských komodit loni podle Tylečka nejvíce zdražilo kakao. To přidalo 65 procent na 4290 dolarů (šestadevadesát tisíc korun) za tunu. Dlouhou dobu vedl cenový růst cukr, ovšem v závěru loňského roku prudce korigoval.
Nakonec za celý rok přidal asi jedno procento zhruba na dvacet centů za libru. Výraznější růst předvedla cena kávy arabica, která na komoditní burze v New Yorku vzrostla o čtrnáct procent na 190 centů za libru.
Překvapením byl však celoroční propad cen obilovin. Cena kukuřice klesla o třicet procent na 475 centů za bušl, cena pšenice se propadla o 22 procent na 610 centů za bušl.