Ceny pšenice dnes prudce vzrostly, na obchodní burze v Chicagu se jeden bušl, tedy 27,2 kilogramu, prodává zhruba za 7,86 dolaru, tedy v přepočtu asi 6930 korun za tunu. Proti pátku je to nárůst skoro o čtyři procenta.
Sobotní raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa vyvolává obavy, zda bude možné z Ukrajiny vyvážet obilí na základě dohody uzavřené minulý týden s Ruskem. Pšenice tak smazala většinu ztrát z pátku, kdy její cena po podpisu zmíněné smlouvy klesla téměř o šest procent.
Dohodu zprostředkovala OSN a Turecko a podepsali zástupci Ruska a Ukrajiny. Má umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Dohoda platí 120 dní a jejím cílem je měsíční vývoz pěti milionů tun obilí, uvedla agentura Reuters.
„K obnovení vývozu z Ukrajiny bude potřeba nejen bezpečný lodní koridor, ale také bezpečné přístavy. Inkoust na dohodě sotva stačil zaschnout a Rusové vyvolali pochybnosti o bezpečnosti přístavů. Pochybnosti jsou tu znovu,“ uvedl jeden z evropských obchodníků.
Podle nedělního vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě ruské rakety mířily na vojenské cíle. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci prohlásil, že úder ukázal, že si Moskva najde způsob, jak dohodu neplnit. Dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva může na Ukrajině útočit na vojenskou infrastrukturu a že naplnění dohody, a tedy vývozu obilí, nic nebrání.
„Spolu s nejistotou ohledně toho, jak dlouho bude trvat odminování, majitele lodí na Ukrajinu nedostanou ani vysoké sazby za přepravu, pokud si budou myslet, že jejich loď zasáhnou rakety,“ konstatoval další z obchodníků s obilím v Evropě. „Ukrajina potřebuje velkoobjemový vývoz oceánskými loděmi, aby vyprázdnila sklady pro novou úrodu. Pozemní a říční vývoz do východní Evropy nestačí,“ dodal.
Kyjev nicméně očekává, že dohoda o vývozu obilí z černomořských přístavů začne fungovat v nejbližších dnech. Podle serveru RBK Ukrajina to v pondělí řekl ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Ukrajinští představitelé doufají, že se první zásilku obilí na základě této dohody, která má zmírnit celosvětový nedostatek potravin, podaří vypravit tento týden z přístavu Čornomorsk.
Pokles dodávek obilí z Ukrajiny, která patří k největším světovým vývozcům obilí, přispěl k růstu cen potravin po celém světě. OSN varovala, že by události mohly vést k hladomoru a masové migraci nebývalého rozsahu.