Ceny ropy v pátek rostly. Má tak za sebou druhý ziskový týden. Přispívá k tomu geopolitické napětí na Blízkém východě, obavy z omezování nabídky a očekávání, že poptávka po ropě se zlepšováním ekonomické situace poroste.
Kolem 16:52 cena severomořské ropy Brent rostla o pět desetin procenta na 91,14 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala čtyři desetiny procenta a prodávala se za 86,95 dolaru za barel. Ve čtvrtek se ceny obou druhů ropy vyhouply nejvýše od loňského října. Za celý týden si připisují přes čtyři procenta.
Ropa v poslední době rostla kvůli ukrajinským útokům na ruské rafinerie, které omezily dodávky pohonných hmot, a kvůli obavám, že se válka mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy může rozšířit o Írán.
To by mohlo narušit dodávky z Blízkého východu. Írán pohrozil Izraeli pomstou za pondělní útok, při kterém zahynul vysoce postavený představitel íránských ozbrojených sil. Írán je třetím největším producentem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Izrael se k pondělnímu útoku na areál íránského velvyslanectví v Sýrii nepřihlásil.
„Trh ví, že nějaká odveta ze strany Íránu je pravděpodobná, ale nezná žádné podrobnosti, což je nepříjemné a vyvolává to velkou nervozitu,“ uvedl analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB.
Pokračující útoky ukrajinských bezpilotních letounů na rafinerie v Rusku mohly vyřadit z provozu více než patnáct procent ruské kapacity, uvedl ve čtvrtek představitel NATO.
Skupina producentů známá jako OPEC+ se ve středu rozhodla nechat v platnosti současné omezení těžby. Vyzvala také některé členské země, aby zlepšily dodržování tohoto omezení.