Ceny ropy v úterý klesly o více než čtyři procenta a dostaly se nejníže od konce července. Nejistota ohledně vývoje poptávky převážila nad omezenými dodávkami suroviny na trh. Severomořská ropa Brent v závěru ztratila 4,2 procenta na 81,61 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate odepsala 4,3 procenta na 77,37 dolarů za barel. Brent poprvé od útoku palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael 7. října uzavřel pod 84 dolary za barel.
K nejistotě kolem vyhlídek pro poptávku po ropě v úterý přispěly smíšené údaje o vývoji čínské ekonomiky. Zpráva čínského celního úřadu ukázala, že dovoz do Číny v říjnu nečekaně vzrostl, zatímco vývoz klesl rychleji, než se předpokládalo. „Data naznačují pokračující pokles hospodářských vyhlídek Číny, za kterým stojí zhoršující se poptávka v její největší exportní destinaci, tedy na Západě,“ uvedla analytička Fiona Cincottaová ze společnosti City Index.
Saúdská Arábie v neděli potvrdila, že bude v prosinci pokračovat v dodatečném dobrovolném snížení těžby o jeden milion barelů denně. Produkce země by se tak nadále měla pohybovat kolem devíti milionů barelů denně, uvedl zdroj z ministerstva energetiky. Také Rusko oznámilo, že bude pokračovat v dobrovolném snížení vývozu ropy a ropných produktů o 300 tisíc barelů denně do konce prosince.
Pozornost trhu s ropou se upírá rovněž na konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem. „Obchodníci budou nadále sledovat, zda se neobjeví známky rodícího se širšího konfliktu (na Blízkém východě), který by mohl narušit dodávky ropy. Zdá se však, že tyto obavy polevují,“ uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA. „Domnívám se, že obchodníky čím dál více znepokojují vyhlídky na slabší poptávku v příštím roce kvůli přetrvávajícím negativním dopadům vysokých úrokových sazeb,“ dodal.