Ceny ropy se v úterý vyšplhaly na dvouměsíční maxima. Podporují je vyhlídky na silnou poptávku po pohonných hmotách v letní motoristické sezoně a také obavy z možných dopadů hurikánu Beryl na těžbu. Severomořská ropa Brent vystoupila až na 87,46 dolaru za barel, nejvýše od konce dubna. Později však o část zisků přišla.

Krátce před 17:00 SELČ vykazoval barel Brentu nárůst o 0,3 procenta a pohyboval se mírně pod 87 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisovala 0,2 procenta a nacházela se nedaleko 83,50 dolaru za barel.

Hurikán Beryl v jihovýchodním Karibiku zesílil na pátý, nejvyšší stupeň. „Očekává se, že nebezpečný hurikán v Karibském moři zasáhne Mexiko, což zvyšuje obavy ohledně dodávek ropy,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Charalampos Pissouros ze společnosti XM.

Dodal, že ceny ropy podporují rovněž vyhlídky na snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Nižší úroky by mohly podpořit hospodářský růst a tím i poptávku po palivech. Spojené státy jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

V pondělí se ceny ropy zvýšily zhruba o dvě procenta. K jejich růstu přispívá i přetrvávající napětí na Blízkém východě a pokračující omezování těžby skupinou OPEC+. Skupina, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se začátkem června dohodla na prodloužení platnosti většiny těžebních omezení do konce příštího roku. OPEC+ se omezováním těžby už delší dobu snaží podporovat ceny ropy a bránit převisu nabídky nad poptávkou.