Ceny starších bytů ve třetím čtvrtletí vzrostly v celé České republice mezičtvrtletně o osm a meziročně o třináct procent. Medián tak je v současnosti 65 409 korun za metr čtvereční. Z velkých měst nejvíce podražily oproti jaru byty v Ústí nad Labem, a to o pět procent.
Oproti třetímu čtvrtletí loňského roku o šestnáct procent zdražily byty v Ostravě a Plzni. V žádném z velkých měst mezičtvrtletně ani meziročně ceny neklesly. Vyplývá to z analýzy realitního portálu FérMakléři.cz.
Zatímco ve velkých městech byl podle analýzy průměrný meziroční růst za jarní měsíce kolem deseti procent, průměr za léto se pohyboval okolo čtrnácti až šestnácti procent. Nejdražší bydlení je tradičně v hlavním městě, kde zájemce o byt ve starší zástavbě zaplatí v průměru 133 601 korun za metr čtvereční.
„V Praze vzrostly ceny starších bytů meziročně o jedenáct procent, což je v rámci zkoumaných měst druhým nejmenším posunem, pořád se však bavíme o růstu nad deset procent,“ řekl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.
V mezičtvrtletním srovnání starší pražské byty zdražily o tři procenta. Byt o rozloze osmdesáti metrů čtverečních v metropoli aktuálně stojí o 356 tisíc korun více než na jaře a o 1,1 milionu korun více než v loňském třetím čtvrtletí.
V Brně se cena za metr čtvereční pohybuje okolo 105 tisíc korun. Ročně tak vzrostla o 12 925 korun a mezičtvrtletně o 4198 korun za metr čtvereční. Byt o osmdesáti metrech čtverečních je v největším moravském městě oproti letošnímu druhému čtvrtletí dražší o 336 tisíc korun a meziročně o milion korun.
I všechna další sledovaná krajská města zaznamenala růst cen jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním srovnání. V Ostravě se ceny zvedly meziročně o šestnáct procent a o čtyři procenta ve srovnání třetího a druhého letošního čtvrtletí.
V Olomouci starší byty zdražily meziročně o čtrnáct procent a oproti druhému čtvrtletí o dvě procenta. Nejmenší nárůst cen zaznamenaly byty v Hradci Králové. Tam se ceny zvýšily mezičtvrtletně o dvě procenta a meziročně o devět procent.
Lidé si podle místopředsedy představenstva společnosti Gepard Finance Davida Eima v poslední době začali pozvolna zvykat, že se průměrná hypoteční sazba drží okolo pěti procent a nevadí jim již tolik si brát hypotéky.
Podle posledních dat Swiss Life Hypoindexu průměrná sazba hypoték na počátku října nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,34 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Banky ještě nezohlednily další snížení základní úrokové sazby ze strany České národní banky o 0,25 procentního bodu z minulého týdne.