Ceny v průmyslu v dubnu stouply meziročně o 4,6 procenta. Byl to jejich nejvýrazněji růst od listopadu 2011. Oproti loňskému dubnu byly o 1,3 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb stagnovaly na březnové úrovni. Ekonomové upozornili, že za výrazným nárůstem je z velké míry efekt nízké meziroční srovnávací základny především v cenách ropy.
Meziroční nárůst cen u průmyslových výrobců byl v dubnu o 1,3 procentního bodu vyšší než v březnu. Zároveň byl nejvyšší za devět a půl roku. „Tento výrazný růst byl ovlivněn především cenami v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků a v navazujícím odvětví chemických látek a výrobků, kde se ceny meziročně zvýšily o 32,4 procenta,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Výrazný nárůst cen chemických látek, umělých hnojiv či plastů byl podle ČSÚ dán hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského jara.
„Vývoj cen v průmyslu byl v dubnu méně dramatický, než by mohl
naznačovat celkový výsledek, neboť zrychlení cenového růstu se fakticky
týkalo menšiny odvětví,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE
Radomír Jáč.
Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta oživení cen v průmyslu není překvapivé. Podle něj jde spíše o jeho tempo. „Zde však vstupují do hry komplikace v odběratelsko-dodavatelských řetězcích v kombinaci s příznivou situací v poptávce, které tlačí ceny vstupů směrem vzhůru a nevyzpytatelně tak přiživují cenové tlaky,“ uvedl.
Vagenknecht zároveň očekává, že s otevřením ekonomik budou postupně tlaky na růst cen odeznívat. „To samé platí i pro efekt nízké srovnávací základny ceny ropy, jež bude během letních měsíců slábnout,“ dodal.
Ekonom Komerční banky Michal Brožka upozornil, že vývoj cen výrobců naznačuje šanci na dřívější růst úrokových sazeb ČNB. „Převažuje očekávání, že centrální banka zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání, a dnes zveřejněná data tomuto nahrávají. Klíčový bude především další vývoj rizik stran epidemie,“ uvedl.
Ve srovnání s březnem stouply ceny v průmyslu o 0,8 procenta. Byl to pátý meziměsíční nárůst v řadě. Nejvýrazněji oproti březnu zdražily chemické výrobky, a to o 8,5 procenta.
V zemědělství zrychlil meziroční nárůst cen z březnových 0,4 na 1,3 procenta. V rostlinné výrobě ceny stouply o 7,4 procenta, v živočišné výrobě naopak klesly o 5,1 procenta.
V meziměsíčním srovnání zdražili zemědělci o půl druhého procenta.
Dražší než v březnu byla například jateční prasata a olejniny. Ceny
brambor, drůbeže a ovoce naproti tomu klesly.
Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ v dubnu meziročně zvýšily o 2,5 procenta, zatímco ve třetím kalendářním měsíci letošního roku to bylo podle zpřesněných údajů 2,4 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 6,2 procenta.
Meziměsíčně ceny stavebních prací v dubnu stouply o 0,2 procenta.
Materiál a výrobky pro stavebnictví zdražily oproti dubnu o necelá dvě
procenta.
Ceny tržních služeb pro podniky byly oproti loňskému dubnu vyšší o 0,8 procenta. Nejvýrazněji zdražily služby v oblasti zaměstnání a ceny programátorů.