Oproti Evropanům Češi zaostávají, poslední dobou ale investují čím dál více. V následujících letech se přitom očekává, že těch, kteří budou zhodnocovat peníze skrze podílové fondy či akcie, ještě přibude. Mimo jiné i kvůli poklesu úrokových sazeb či změnám stavebního spoření a penzijního připojištění.
Podle průzkumu, který si nechala vypracovat finanční skupina Creditas miliardáře Pavla Hubáčka, investuje u nás téměř polovina obyvatelstva. Přibližně šestnáct procent respondentů investuje nepřímo, dalších sedmadvacet procent pak zhodnocuje své úspory skrze podílové fondy.
V nich je v Česku uloženo více než 750 miliard korun. Oproti tomu na depozitech mají Češi v součtu 3,7 bilionu, nejvíce z toho na spořicích účtech a termínovaných vkladech (1,7 bilionu) a na běžných účtech (1,4 bilionu). Zbytek představují peníze na stavebních spořeních (417 miliard).
„Doba vysokých úrokových sazeb však už pomalu končí a Češi začnou opět hledat příležitosti, jak své peníze zhodnocovat do budoucna jinak, podobně jako ve vyspělých zemích EU,” tvrdí Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas, která v té souvislosti spustila vlastní mobilní investiční aplikaci Max Invest, spojující investice do podílových fondů a ETF.
Od ní si finanční instituce slibuje, že přivede k investování i ty, kteří k němu doposud mají nedůvěru. Přibližně čtyřicet procent lidí, kteří mají k dispozici volné peníze, se je totiž zdráhá zhodnocovat prostřednictvím investic, jak ukázal průzkum.
„Mapovali jsme při vývoji aplikace bariéry, které lidi od investování odrazují a v hloubkových rozhovorech se ukázaly zejména následující: složitost a moc velký nepřehledný výběr, netransparentnost ceny a výkonnosti, obava ze ztráty a z nízké likvidity,“ komentuje Jiří Hrouda, generální ředitel skupiny Creditas.
„Stavěli jsme tedy aplikaci, která tyto bariéry odbourá a otevře oblast investic i lidem, kteří se jich zatím obávali,“ dodává.
Skupina Creditas podle Forbesu dvaadvacátého nejbohatšího Čecha, pod níž kromě stejnojmenné banky spadá také energetická společnost UCED provozující dvě elektrárny nebo ikonický karlovarský Grandhotel Pupp, zažívá velmi dobrá časy.
Předloni vydělala rekordních pět miliard, když se vedle zmíněného bankovnictví a energetiky mohla opřít také o reality, jimiž se zabývá především v hlavním městě.