Ještě je na gymnáziu, přesto už míří ke hvězdám. Čerstvě sedmnáctiletý Simon Klinga vede český vesmírný projekt LASAR, jehož vizi a budoucnost představil účastníkům středeční technologické konference Forbes Next Big Thing.

Aby dnešní svět fungoval, jak má, potřebuje satelity. Objekty neustále obíhající Zemi pohánějí třeba mapy v mobilech, ale pomohly i se včasným odhalením rozsahu a možných dopadů nedávných povodní.

Mají však vážný problém. „Jako každý jiný hardware, i družice občas selžou. V ten moment se z krásného a drahého kousku technologického vývoje stane jen kosmické smetí,“ vysvětluje Klinga.

A přestože je vesmír obrovský, nad hlavami nám krouží tolik rozbitých a neovladatelných satelitů, že se někdy střetnou. „V ten moment se rozletí na stovky až tisíce drobných částeček, které letí obrovskou rychlostí dál. Tím mohou ohrozit další družice, ale také lidské posádky,“ varuje mladý vědec.

Společně s týmem dnes už třiceti lidí na to však nalezl řešení: vystřelit na družice extrémně přesný laserový paprsek. Ten je v nejlepším případě dokáže „probudit“ a umožnit jejich opravu. Pokud už nefungují vůbec, alespoň je zahřeje. „V ten moment je můžeme lehce zpomalit a dostat do atmosféry, díky čemuž spadnou třeba o deset či dvacet let dříve,“ říká Klinga.

„Laserem můžeme odpařit část materiálu na povrchu částečky. Odpařováním vyvoláme akci a reakci, která může úlomek zpomalit a navést zpět do atmosféry. Tam bezpečně shoří,“ vysvětlil dříve, jak proces probíhá.

Projekt ve Spojených státech zaujal natolik, že vyhrál prestižní soutěž NASA, a tým tak dostal příležitost v něm pokračovat. „Do konce letošního roku vyšleme na oběžnou dráhu vlastní družici LASARsat,“ uvádí student brněnského gymnázia.

Pomocí speciálního zlatého satelitu vybaveného řadou senzorů pak budou moci zkontrolovat, co ve vesmíru funguje a co ne, než projekt vypustí do světa. Družice se nad oblaka sveze raketou Falcon 9 společnosti SpaceX jednoho z nejbohatších mužů světa Elona Muska.

Ani v případě paprsku nezůstalo jen u teorie, a mladí vědci tak budou mít čím na českou družici ve vesmíru pálit díky spolupráci s laserovým centrem HiLASE.