Nelegální stahování video obsahu v Česku letos meziročně narostlo o 160 procent. Důvodem je vysoká inflace v kombinaci s rostoucí nabídkou televizního obsahu v podobě streamovacích platforem. Vyplývá to z analýzy distribuční společnosti Axocom.
„Zhoršující se ekonomická situace společně s inflací nutí Čechy šetřit. Kultura se letos ocitla pod obrovským tlakem. Patrné je to na návštěvnosti českých kin, které si sice ve srovnání s covidem polepšily, ale na předpandemickou úroveň to nestačí,“ řekla ředitelka společnosti Axocom Erika Luzsicza.
Naopak čas strávený u televizních obrazovek od počátku covidové období narostl na rekordní úroveň, uvedla firma. Průměrný Čech stráví sledováním pořadů přes čtyři hodiny denně, což je nejvíce za posledních pětadvacet let, tedy za celou dobu sledování těchto údajů. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tomto trendu něco změnilo.
Nejoblíbenější video platformou v Česku je podle analýzy společnosti Eset Netflix. V závěsu za ním se mezi tuzemskými diváky těší oblibě české platformy Voyo a iPrima nebo platforma HBO Max.
„Nabídka se v posledních letech zněkolikanásobila, ale zároveň i dramaticky roztříštila na nejrůznější platformy, přičemž většina z nich je placená. A jelikož diváci chtějí zůstat v obraze a držet krok nejen s tím, co sledují lidé v jejich okolí, ale také s diskutovanými trendy, tak se bohužel nezřídka dostává na řadu i pirátství,“ dodala Luzsicza.
Situace se podle ní navíc ještě zhorší. Pirátství bude nahrávat jak nadále se zhoršující ekonomická situace, která bude nutit lidi šetřit, tak fakt, že přes zimu sledovanost televize obvykle roste. Tradičně nejvytíženější období je spojené s koncem roku.