Český armádní pilot Aleš Svoboda má našlápnuto k tomu podívat se do vesmíru. Současný člen záložního astronautského týmu evropské vesmírné agentury ESA by se měl do vesmíru podívat do pěti let díky novému projektu české vlády. Ve druhé polovině roku začne s potřebným výcvikem.

Záložníci z ESA letí do vesmíru, pokud někdo z hlavního týmu vypadne nebo když přijde nabídka letu od soukromé firmy. Česko takovou dostalo už loni v létě od americké společnosti Axiom Space, cenovka 1,5 miliardy korun za „letenku“ pro Aleše Svobodu se však pro státní rozpočet ukázala jako příliš vysoká.

„Axiom má zájem o dlouhodobou spolupráci s Českou republikou. Není to jen o jednom letu, nabízí i série letů do budoucna, pro novou kosmickou stanici, kterou budují,“ konstatuje šéf sekce kosmických aktivit na ministerstvu dopravy Václav Kobera.

info Foto ESA
Aleš Svoboda | Foto ESA

Axiom momentálně jednou ročně vysílá soukromé astronautské mise na Mezinárodní vesmírnou stanici, u nichž mimo jiné sbírá potřebné know-how. „Letošní posádka je už obsazená, ale věřím, že později se místo pro Aleše Svobodu najde. Dojednali s Evropskou kosmickou agenturou, že jeho výcvik započne ve druhé polovině tohoto roku a poběží dva měsíce,“ upřesňuje Kobera. 

Další dvouměsíční výcviky by měly následovat v dalších letech. „Pro mě je prioritou číslo jedna, aby mise měla co největší efekt pro celou republiku, aby byla kvalitně připravena. K tomu už se dělají konkrétní kroky,“ dodává sám Svoboda.

Kvalitní příprava mise, včetně co možná nejširšího zapojení českých univerzit a soukromých firem, je jedním z hlavních cílů nového dlouhodobého projektu s názvem Česká cesta do vesmíru. Podle vlády by měl urychlit rozvoj kosmických aktivit v Česku systematickým budováním podpůrného ekosystému, s důrazem na inspiraci a vzdělávání studentstva v technických oborech. 

Projekt představily na půdě Fyzikálního ústavu Akademie věd vládní špičky. „Na kosmických aktivitách dnes přímo nebo nepřímo závisí desetina evropského hrubého domácího produktu. A na satelitních systémech čím dál víc naše energetika, obrana, zemědělství, ochrana životního prostředí a mnoho dalších sektorů,“ připomenul u slavnostního startu premiér Petr Fiala.

Premiér Petr Fiala představuje projekt Česká cesta do vesmíru.
info Foto: Ministerstvo dopravy
Foto Ministerstvo dopravy

Případný let Aleše Svobody, který se může stát historicky druhým Čechem v kosmu, je pro vládu a její úsilí klíčový. „Pro nás všechny je výběr českého občana úspěchem, kterého chceme využít. Je to investice nejen do naší technologické budoucnosti, ale také do obrany, využívající koneckonců technologie, které přinesl průzkum vesmíru,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

S cenovkou letu by mohly pomoci soukromé firmy. Ministr dopravy Martin Kupka už loni v červnu oznámil, že vláda chce hledat potřebné zdroje v soukromé sféře. Konkrétní příspěvky však zatím na stole nejsou. 

„Financování bude asi jeden z nejtěžších úkolů pro vládu. Nemáme teď v ruce nabídku třeba půl miliardy korun ze soukromých zdrojů, ale zájem o tu oblast je obrovský. Nejen od vědecké obce, ale i od hospodářské komory. Dnešek má přispět k tomu, abychom vzbudili jasný zájem i na straně soukromého sektoru,“ zdůraznil Kupka Forbesu.

„Během následujícího půl roku až roku to bude práce Václava Kobery a celého ministerstva dopravy, který pravidelně organizuje platformy space week, kde se potkává soukromý sektor s vědeckými týmy. Aleš Svoboda podle mě na 99 procent do vesmíru do pěti let zamíří,“ dodal Kupka.

Jeho resort už od loňska vyzýval tuzemskou akademickou sféru k předkládání konkrétních experimentů, jež by šlo na oběžné dráze provádět, tak aby let Aleše Svobody do vesmíru dával co největší smysl. V tuto chvíli má ministerstvo dopravy v ruce šestapadesát použitelných návrhů.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

Česká republika v současnosti přispívá do kosmických programů evropské vesmírné agentury ESA zhruba 1,6 miliardy korun ročně. Investice do vesmírných technologií se podle premiéra Fialy násobně vyplácí. Srovnatelné země, například Rakousko či Belgie, investují do vesmírných programů dokonce víc. 

O případném konkrétním navýšení českého „vesmírného“ rozpočtu však premiér mluvit nechtěl. „Vláda už teď rozhodla, že rozpočet, který jde na výzkum v České republice, bude příští rok navýšen,“ řekl Fiala.